Mieszkania kompaktowe czy rosnące metraże
w budownictwie?

Zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych przez banki, a także rosnące zmiany demograficzne – mają bezpośredni wpływ na tendencje zakupowe na rodzimym rynku nieruchomości. Jaką popularnością cieszą się niewielkie mieszkania kompaktowe? Czy rosnące metraże wciąż zyskują na znaczeniu? W tym artykule sprawdzisz, które mieszkania cieszą się największym zainteresowaniem Polaków.

Zdawać by się mogło, że wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa będzie zwiększał się również popyt na rosnące metraże w budownictwie. Jednak to mieszkania kompaktowe o metrażu do 40 mkw. sprzedają się najszybciej. Tendencja spadkowa zakupu średniej powierzchni mieszkań utrzymuje się już od dłuższego czasu. Ten długookresowy trend wynika między innymi ze zmian demograficznych, jakie skutkują stopniowym zmniejszaniem statystycznej wielkości rodzin. Funkcjonalne mieszkania kompaktowe cieszą się dużym zainteresowaniem nabywców m.in. ze względu na spore możliwości inwestycyjne. Z kolei rosnące metraże w budownictwie wciąż stanowią wyróżnik transakcji dokonywanych na rynku pierwotnym.

Rynek wtórny – mieszkania kompaktowe

Mieszkania kompaktowe to określenie lokali o niewielkich metrażach, spełniających równocześnie wiele funkcji. Zazwyczaj poszukują ich młodzi ludzie z ograniczoną zdolnością kredytową, dla których kawalerka lub nieduży lokal dwupokojowy stanowi doskonałą alternatywę dla wynajmu. Jednak głównymi odbiorcami takich mieszkań – zwłaszcza na przestrzeni ostatnich kilku lat – są osoby pragnące bezpiecznie ulokować swój kapitał. Mieszkania kompaktowe pozwalają uzyskać najwyższą rentowność z najmu. Dzięki projektowi mieszkań w systemie kompaktowym, możliwe jest obniżenie ceny lokalu bez konieczności zmniejszania liczby pomieszczeń. Maleje metraż, jednak przy dobrej aranżacji wnętrz nie musi być to odczuwalne dla lokatorów. Dobrze zaprojektowane mieszkanie kompaktowe może być bardzo funkcjonalne.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że na rynku wtórnym małe lokale kupowane są nieco częściej. Tak wynika z analiz ekspertów portalu RynekPierwotny.pl, którzy na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego obliczyli rozkład powierzchni mieszkań kupowanych przez Polaków w 2018 roku:

  • do 40 mkw. – 14,9%
  • od 40,1 do 60 mkw. – 41,4%
  • od 60,1 do 80 mkw. – 27,3%
  • od 80,1 mkw. – 16,4%

Transakcje zakupu mieszkań o powierzchni do 40 mkw. są znacznie częściej dokonywane, niż w przypadku rynku pierwotnego.

Rynek pierwotny – rosnące metraże w budownictwie

 Nieco inny trend ma miejsce w przypadku zakupu nieruchomości oferowanych bezpośrednio przez deweloperów. Analogiczne opracowanie ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wskazuje, że w 2018 roku dość wyraźnie wzrósł udział sprzedaży nowych mieszkań o powierzchni od 60,1 mkw. do 80,0 mkw. Pozostałe dane przedstawiają się następująco:

  • do 40 mkw. – 12,2%
  • od 40,1 do 60 mkw. – 40,8%
  • od 60,1 do 80 mkw. – 30,4%
  • od 80,1 mkw. – 16,6%

Niezależnie od tego, czy mowa o rynku pierwotnym, czy wtórnym, największą popularnością cieszą się nieruchomości o stosunkowo niewielkiej powierzchni. Do najczęściej kupowanych lokali mieszkaniowych należą te o metrażu od 40,1 do 60 mkw. Zauważalny jest jednak wyraźny trend – mieszkania kompaktowe z tzw. “drugiej ręki” są znacznie chętniej wybierane przez Polaków. Z kolei transakcje na rynku deweloperskim najczęściej dotyczą nieco większych lokali o powierzchni od 60,1 do 80 mkw.

Materiał opracowany we współpracy z portalem GetHome.pl

Article written by Waldemar Oleksiak

Z wykształcenia (chronologicznie) geolog, filozof i pedagog. Od ponad 25 lat pracuje w branży nieruchomości jako analityk rynku, specjalista w zakresie PR i marketingu, głównie nowych inwestycji mieszkaniowych. Od kilku lat zajmuje się obsługą spółek giełdowych w zakresie relacji inwestorskich. Autor wielu publikacji prasowych, a także komentator rynku nieruchomości w radiu i telewizji. Zapraszam do lektury moich komentarzy na portalu. Będę w nich poruszał nie tylko tematykę nieruchomości, ale również szeroko rozumianej gospodarki.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook