MDM – wciąż można uzyskać dopłaty rządowe

Dużo w ostatnim czasie mówiono o tym, że kończy się pula środków przeznaczonych na dofinansowanie wkładu własnego do kredytów hipotecznych w ramach programu rządowego Mieszkanie dla Młodych (MDM). Wciąż jednak przy spełnieniu kilku warunków można skorzystać i wziąć w nim udział.

Już dawno wyczerpała się pula środków przeznaczonych na dofinansowanie kredytów na mieszkania, które mają być ukończone w 2016 r. Wyczerpano także środki, które można było wykorzystać w tym roku z przeznaczeniem na mieszkania z terminem ukończenia w 2017 r. (50% kwoty).  Co zatem można polecić chętnym do uzyskania rządowych dopłat? Jak mówi Agata Polińska z serwisu Otodom.pl, wciąż dostępna jest pula środków, które mogą być wykorzystane na dopłaty do wkładu własnego – są to środki przeznaczone na kredyty na:

– Mieszkania z rynku pierwotnego z terminem ukończenia przewidzianym na 2018 r. (w 2016 r. wnioski będą przyjmowane do dnia, kiedy suma dofinansowań przekroczy 381 mln zł. );

– Od 1 stycznia 2017 r. zostanie odwieszona możliwość złożenia wniosków o dofinansowanie wkładu własnego w przypadku dofinansowań wypłacanych w 2017 r., aż do wyczerpania pozostałej kwoty limitu. Od 1 stycznia 2018 r. analogiczna procedura będzie zastosowana w przypadku wniosków z datą wypłaty przypadającą na 2018 r.

Czy na rynku deweloperskim  jest jeszcze duży wybór takich lokali?

wyk1

wyk2

Powyższe grafiki obrazują skalę oferty na rynku pierwotnym, która może kwalifikować się do programu Mieszkanie dla Młodych.  Ilościowo co prawda najwięcej takich mieszkań znaleźć można w Warszawie (ponad 2 tysiące), jednak w stosunku do całości lokalnej oferty największy wybór mieszkań znaleźć można w Gdańsku, gdzie średnio co czwarty lokal w ofercie rynkowej spełnia wymogi programu.

Jak dodaje Agata Polińska z serwisu Otodom.pl, na początku 2017 r. można spodziewać się prawdziwego szturmu na biura deweloperów – odblokowana będzie wtedy połowa puli z przeznaczeniem na dofinansowanie mieszkań planowanych do ukończenia w 2017 r. Warto zatem osobom, które planują taki zakup doradzić rezerwację wybranych mieszkań i rozpoczęcie załatwiania formalności pod koniec br. Dodać też należy, że mimo wstrzymania przyjmowania nowych wniosków o kredyt z dofinansowaniem, cały czas będą przyjmowane wnioski o dodatkowe dofinansowanie po urodzeniu lub przysposobieniu kolejnego dziecka.

 

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook