Mały biały domek oazą rodzinnego spokoju

Na zakup domu najczęściej decydują się rodziny z dziećmi. Dom to dużo większa przestrzeń niż mieszkanie, a dodatkowo posiada ogród. Nie wszyscy potrzebują jednak dużego metrażu,
a chcą mieć własny kawałek podwórka.

Powierzchnia domu uzależniona jest od wielu czynników: od wielkości i wymiarów działki, powierzchni zabudowy, dozwolonej ilości kondygnacji. Dla wielu osób duży i przestrzenny dom jest synonimem luksusu. Warto jednak pamiętać, że im większy dom tym wyższe koszty jego utrzymania. Nie można również zapominać o sprzątaniu.

Decydując się na zakup domu warto dokładnie przemyśleć jaki dom będzie nam rzeczywiście potrzebny. Czy ważniejsza jest liczba pokoi, czy może duży przestronny salon? Czy kuchnia powinna być otwarta czy zamknięta? Ile powinno być łazienek?

Można przyjąć, że standardowo domy w mieście mają powierzchnię zaczynającą się od 100 mkw., a na wsi od 130 mkw. Są jednak osoby, którym wystarczy nawet mniejszy metraż, np. rodziny z jednym dzieckiem, single, starsze lub bezdzietne małżeństwa. Nie można zapomnieć również o osobach, które zwyczajnie źle się czują w dużych pomieszczeniach, a mają dość mieszkania w bloku.

Czy takie osoby mają szansę znaleźć dom, czy muszą go wybudować od podstaw? Okazuje się, że małe domy mają stosunkowo niewielki udział w całkowitej ofercie domów na sprzedaż zmieszczonych w serwisie Otodom.pl. Wśród wybranych miast wyróżnia się Poznań, w którym co dziesiąty dom na sprzedaż ma powierzchnię poniżej 100 mkw. Najtrudniej taką nieruchomość znaleźć w Warszawie.

dom poniżej 100 m kw.

Jak zauważa Agata Polińska z serwisu Otodom.pl domy o mniejszej powierzchni bardzo często są domami w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Wśród wolnostojących, mniejsze domy budowane są na małych działkach, na których nie można było zmieścić większego budynku. W podziale na wiek budynku trudno wskazać jedną tendencję. W ofercie małych domów znajdują się zarówno nieruchomości z lat 50. XX w., jak i nowe domy oddane kilka lat temu. Są również oferty z rynku pierwotnego – te najczęściej dotyczą segmentów w zabudowie szeregowej.

Mały dom może być niemal tak samo funkcjonalny jak duży. Wszystko jest kwestią odpowiedniego zaplanowania przestrzeni. Oczywiście kupując gotowy dom, wpływ na jego rozkład jest praktycznie żaden, jednak zawsze można wprowadzić nawet niewielkie zmiany, dzięki którym mały dom wyda się większy. Przykład mikroapartamentów pokazuje, że nawet na kilkunastu metrach można zaaranżować funkcjonalne mieszkanie.

 

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook