Pod lupą – jak wygląda rynek nieruchomości mieszkaniowych w Gdańsku?

Gdańsk jest 6. miastem w Polsce pod względem liczby ludności. Według danych podawanych prze Główny Urząd Statystyczny, w stolicy województwa pomorskiego od lat 90. liczba ludności oscyluje wokół 460 tysięcy mieszkańców. Postanowiliśmy przeprowadzić krótki rekonesans struktury rynku nieruchomości w tym miejscu posiłkując się danymi własnymi i bazą ogłoszeń portalu.

Na początku warto zauważyć, że rynek mieszkań deweloperskich w Gdańsku rozwija się w szybkim tempie, jednak to oferty sprzedaży wtórnej stanowią przeważającą część rynku mieszkaniowego. Poniżej w tabeli widoczny jest przekrój rynku i średnie ceny jakich można się spodziewać szukając mieszkania w stolicy Trójmiasta. Różnica w cenie pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym to uwzględniony koszt wykończenia, wyposażenia mieszkania. Do własnej oceny czytelników zostawiamy decyzję, czy warto kupić mieszkanie (często będące w budowie) w deweloperskim standardzie i wykończyć pod własne gusta, czy niewiele droższe, ale gotowe i urządzone przez poprzedniego właściciela.

Tabela 1. Średnie ceny na rynku nieruchomości mieszkaniowych w Gdańsku, listopad 2014 r.

ceny_mieszkan_gdansk_strefy_nieruchomosciŹródło: opracowane przez Dział Badań i Analiz Grupa Emmerson na podstawie danych serwisu otoDom.pl

Najczęściej pojawiające się ogłoszenia o sprzedaży dotyczą mieszkań trzypokojowych oraz dwupokojowych, których jest niewiele mniej. Z kolei patrząc na oferowane powierzchnie, najczęściej pojawiają się mieszkania z zakresu 38 – 59 mkw. Najbardziej ograniczony wybór mają ci, którzy szukają mieszkań o skrajnych parametrach – bardzo małych lub bardzo dużych.

W Gdańsku łatwo wyróżnić „top 5” lokalizacji, w których oferuje się najwięcej mieszkań na sprzedaż. Wśród wszystkich dzielnic króluje pod tym względem Wrzeszcz (Górny i Dolny), w którym najpewniej można znaleźć mieszkanie w cenie najbliższej średniej dla całego miasta. Tańsza w tym względzie jest tylko Morena, a pozostałe lokalizacje z czołówki to koszt rzędu ponad 6 000 zł/mkw.

Tabela 2. Top 5 największych ośrodków podaży na rynku wtórnym w Gdańsku, listopad 2014 r.

ceny_mieszkan_gdansk_dzielnice_strefy_nieruchomosciŹródło: opracowane przez Dział Badań i Analiz Grupa Emmerson na podstawie danych serwisu otoDom.pl

Agata Polińska, ekspert serwisu otoDom.pl, odnosząc przeanalizowane dane do całego Trójmiasta zauważa, że dla niezdecydowanych nabywców, traktujących je jako jedną zurbanizowaną całość, najlepszy do polecenia i tak pozostaje Gdańsk. Porównując podstawowe dane rynku wtórnego z Gdynią i Sopotem okazuje się, że stolica Trójmiasta i Pomorza wypada najtaniej zarówno w kategorii mieszkań, jak i domów w granicach poszczególnych miast. Jeśli chodzi o mieszkania rynek w Gdyni jest niemal połowę mniejszy, a średnia cena dla miasta jest ponad 600 zł/mkw. wyższa. Sopot ze swym kurortowym, apartamentowym charakterem to bardzo ograniczony i drogi rynek – cena 1 mkw. to niewiele poniżej 9 000 zł.

 

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook