Luksus nie zależy od metrażu

Nabywcy coraz częściej decydują się na zakup luksusowych apartamentów, których cena metra kwadratowego przekracza 20 tys. zł. Prym wiedzie Warszawa, gdzie zainteresowaniem cieszą się zarówno duże lokale o podwyższonym standardzie, jak i mniejsze apartamenty w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach.

Rynek nieruchomości luksusowych z roku na rok sukcesywnie rośnie. Według raportu przygotowanego przez KPMG wartość nieruchomości Premium w 2016 r. wyniosła 1,2 mld zł, a według analityków w 2020 roku może wzrosnąć nawet do 1,5 mld zł. Rok 2017 był przykładem dalszego rozwoju rynku nieruchomości premium. Jak podaje Ernst &Young w raporcie przygotowanym dla Tacit Investment, w ubiegłym roku sektor luksusowych apartamentów był wyceniony na 1,3 mld zł z perspektywą wzrostu o ok. 8 proc. w 2018 r. W analizie uwzględnione zostały apartamenty, których cena mkw. wyniosła co najmniej 20 tys. zł.

Naturalnie największym rynkiem luksusowych apartamentów jest Warszawa. Nabywcy mogą wybierać w bogatej ofercie ekskluzywnych nieruchomości, zarówno w nowoczesnych budynkach, jak i w zabytkowych kamienicach, które przeszły gruntowną renowację. Kluczową rolę, która decyduje o atrakcyjności i cenie apartamentu, odgrywa lokalizacja. – Mieszkania znajdujące się w najbardziej prestiżowych i doskonale skomunikowanych miejscach nie muszą długo czekać na nabywców – zauważa Dorota Pudełko, dyrektor oddziału w Emmerson Realty S.A. – Wyjątkowych lokalizacji w Warszawie wbrew pozorom nie jest dużo, a większość skupia się wokół centrum i okolic Starego Miasta.

Oprócz świetnego położenia bardzo ważny jest także standard apartamentu oraz całego budynku. Tu nie ma miejsca na oszczędność materiałów, nieruchomość ma już z oddali podkreślać wyjątkowość i prestiż. Części wspólne, łącznie z recepcją, mają informować od samego wejścia o podwyższonym standardzie. Co tyczy się samego apartamentu, to jego powierzchnia nie musi być bardzo duża, lecz spełniać wszystkie potrzeby mieszkających w nim osób. Ważne jest natomiast ponadstandardowe wyposażenie oraz wydzielenie stref.

apartament Nowe Miasto

 

Przykładem takiej oferty jest apartament zlokalizowany na Nowym Mieście. – Ta niezwykła nieruchomość znajduje się zaledwie 5 min. od warszawskiej Starówki. Sam apartament ma powierzchnię 56 mkw. i składa się z pokoju dziennego z oddzieloną barem kuchnią, dużego hallu, sypialni oraz loggii. Apartament znajduje się w kameralnym budynku o podwyższonym standardzie, zlokalizowanym w centralnej, ale jednocześnie cichej lokalizacji – opisuje Dorota Pudełko z Emmerson Realty S.A.

Zakup apartamentu w prestiżowej lokalizacji jest także świetną inwestycją. Ceny polskich nieruchomości premium są w dalszym ciągu niezwykle atrakcyjne w porównaniu z zachodnimi stawkami. Szacuje się, że w najbliższych latach, wraz ze wzrostem liczby transakcji, w górę pójdą także ceny luksusowych apartamentów. Aby sam lokal zyskiwał na wartości nie może ulec pogorszeniu standard całego budynku oraz zarządzanie nieruchomością. Inwestor kupując luksusowy apartament może zatem czerpać zysk z wynajmu, jednocześnie licząc na późniejszy wzrost wartości swojej nieruchomości.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook