Luksus do wynajęcia

Znajdują się w najbardziej prestiżowych lokalizacjach, oferują ogromną przestrzeń, są wykończone materiałami najwyższej klasy i można je wynająć. Luksusowe apartamenty czekają na najemców praktycznie w każdym większym mieście, na tle zwykłych nieruchomości wyróżniają się nie tylko wysokim standardem, ale też stawkami czynszu sięgającymi dziesiątek tysięcy złotych miesięcznie.

Luksusowe wnętrza cieszą się w naszym kraju coraz większym powodzeniem. Z raportu Sotheby’s International Realty wynika, że w 2017 r. sprzedano 1,7 tys. apartamentów i rezydencji za łączną kwotę 3,45 mld zł. Oznacza to, że w ciągu ostatnich 5 lat wartość rynku nieruchomości luksusowych w Polsce wzrosła o prawie 36 procent.

Tam, gdzie kupowane są drogie nieruchomości, pojawiają się także oferty wynajmu tego typu lokali. Wynajem luksusowych apartamentów, z racji wysokich stawek czynszu, nie zdarza się codziennie. – Bywa, że takie nieruchomości czekają na najemców długie miesiące. Właścicielom nie spieszy się z obniżeniem swoich oczekiwań dotyczących kwoty wynajmu. Mają świadomość, że znalezienie odpowiedniego lokatora wiąże się z dłuższym oczekiwaniem niż w przypadku standardowego mieszkania – ocenia Agata Polińska z serwisu Otodom.

Dla wielu inwestorów, którzy kupili luksusowe apartamenty w najbardziej prestiżowych lokalizacjach, wynajem jest drugorzędną sprawą. Mają świadomość, że tego rodzaju nieruchomości nie jest dużo na polskim rynku, więc cechują się dużą tendencją wzrostu wartości. Warto poczekać kilka lat, by sprzedać swoją inwestycję ze znacznym zyskiem, a jeżeli w międzyczasie znajdzie się najemca, tym lepiej.

Kim są z reguły najemcy takich nieruchomości? Bardzo często są to cudzoziemcy na kontraktach z dużych międzynarodowych korporacji, dla których stawki najmu nie są wygórowane w porównaniu z zachodnimi czynszami. Również same firmy wynajmują luksusowe apartamenty dla swoich pracowników lub klientów biznesowych. Najemcami są także zamożni Polacy, którzy przez jakiś czas wiążą swoją przyszłość z danym miastem, ale nie chcą wydawać milionów złotych na zakup nieruchomości.

Największe stawki czynszów są oczywiście w Warszawie. W serwisie Otodom pierwszych kilkanaście pozycji zajmują właśnie oferty w stolicy. Za najdroższe apartamenty najemcy muszą tu zapłacić nawet 45 tys. zł miesięcznie. Na drugim miejscu znajduje się Kraków, gdzie czynsze apartamentów z górnej półki dochodzą do 25 tys. zł/miesiąc. Na podium plasuje się Gdynia z najwyższą ofertą wynajmu apartamentu za 20 tys. zł/miesiąc.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Beata Kowalewska, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook