Lokal usługowy chętnie wynajmę

Oprócz lokali mieszkalnych w nowych inwestycjach deweloperskich powstają często tzw. lokale komercyjne, przeznaczone na sklepy czy biura. Kupno, a następnie wynajęcie takiego lokalu, jeżeli tylko leży w możliwościach finansowych inwestora, jest ciekawą alternatywą dla inwestycji w mieszkanie na wynajem.

Mieszkanie do wynajęcia to bardzo popularna forma inwestowania nadwyżek kapitału. Jest to dobry sposób na zagospodarowanie nadmiaru gotówki, ponieważ zysk z takiej inwestycji ma szanse być wyższy niż z ulokowania pieniędzy za pomocą instrumentów bankowych, takich jak lokata kapitałowa. Oprocentowanie lokat jest przy obecnych stopach procentowych niewielkie i w związku z tym stopa zwrotu na poziomie 4% rocznie, jaką można uzyskać z wynajmu mieszkania, jest atrakcyjną propozycją dla inwestującego.

Minusów wynajmowania mieszkania jest jednak kilka. Pierwszym może być chociażby konieczność doprowadzenia lokalu do stanu wykończenia pod tak zwany klucz – tak, aby najemca nie musiał martwić się o wyposażenie. Osoby, które wynajmują mieszkania, z reguły nie posiadają własnych mebli i innych akcesoriów, koniecznych do tego, aby należycie wyposażyć wynajmowaną nieruchomość. Najemcy ponadto lubią się zmieniać: jeżeli są to studenci, zmiany mogą następować nawet rokrocznie. Jeżeli wynajmujący to para lub rodzina z dziećmi, zmiany nie są może tak częste, jak w przypadku studentów, jednak takie osoby prędzej czy później (najdalej po kilku latach) dochodzą do wniosku, że bardziej opłaci im się kupno własnego mieszkania w stosunku do wynajmu. Wniosek ten, choć nie zawsze słuszny, sprawia, że właściciel mieszkania najczęściej jest zmuszony odświeżyć i doposażyć lokal, naprawić drobne i większe usterki, a następnie poszukać nowego lokatora. Wszystkie te czynności wymagają zarówno czasu, jak środków finansowych.

Nieco inaczej wygląda wynajem lokalu o charakterze usługowym. Taki lokal raczej nie będzie narażony na coroczne zmiany wynajmującego. Zdarza się, oczywiście, że przedsiębiorca decyduje się na przenosiny, jednak dzieje się to zdecydowanie rzadziej niż w przypadku indywidualnych klientów. Wyposażenie i aranżacja lokalu leżą najczęściej całkowicie w gestii przedsiębiorcy, co właścicielowi zdejmuje z głowy dwie kolejne, czasochłonne kwestie. Dodatkowo, jeśli nieruchomość znajduje się w dogodnej lokalizacji, położonej w jednej z lepiej usytuowanych dzielnic miasta, może automatycznie liczyć na duże zainteresowanie ze strony szerszego wachlarza klientów. W inwestycji przy ul. Bobrowieckiej 10 (Spectra Development) lokale usługowe zostały ładnie wkomponowane w bryłę budynku. Atrakcyjne położenie inwestycji w obrębie Dolnego Mokotowa stanowi duży atut, dlatego właściciele zlokalizowanych tam lokali usługowych mogą liczyć na duże zainteresowanie ze strony przedsiębiorców.

Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook