Kto kupuje stare domy?

Mieszkanie w domu jest często marzeniem życia Polaków. Wiele osób ceni sobie swobodę, jaką daje dom: albo wychowali się w domu i teraz, jako dorośli, pragną zapewnić swojej rodzinie taki sam komfort jak ten, którego kiedyś doświadczyli, albo przeciwnie: nigdy jeszcze nie mieszkali w domu, a zawsze chcieli spróbować. Część tych osób decyduje się zbudować własną nieruchomość od podstaw, jednak w tym artykule przyjrzymy się tym, którzy decydują się na kupno domu stojącego już od dawna i podejmują trud jego adaptacji do własnych potrzeb.

Kupno starego, wiejskiego domu i jego przystosowanie do naszych potrzeb to niewątpliwie zadanie dla odważnych, posiadających dobre zaplecze finansowe oraz duże zasoby wolnego czasu. Okazuje się bowiem, że samo znalezienie domu, który nam odpowiada, to dopiero początek. Najczęściej trzeba go jeszcze zaadaptować, tak, abyśmy sami lub wraz z naszą rodziną czuli się tam komfortowo. W przypadku, kiedy nasza nieruchomość jest z drugiej ręki, oprócz sprawy zwiększenia lub poprawienia komfortu nowych właścicieli dochodzi jeszcze kwestia bardziej priorytetowa: generalny remont nieruchomości pod kątem przygotowania jej do użytkowania. „Czasem trzeba zrobić właściwie wszystko – mówi Agata Polińska z serwisu Otodom.pl – instalacje są do wymiany, dach doprasza się generalnego remontu, na rozwiązanie czeka pilny temat podłączenia do kanalizacji, a wtedy decyzja, jaki kolor będą miały ściany i jakie meble wybrać do naszego „starego nowego” domu to doprawdy rzecz drugorzędna, przynajmniej na początku.”

Cena domu na wsi może wyglądać na okazyjną. Wielu nabywców to właśnie łowcy okazji. W zależności od regionu, można spotkać oferty nawet za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kwoty za sam zakup domu częstokroć nie są duże, jednak trzeba zawsze liczyć się z faktem, że im tańsza bywa nieruchomość, tym większe nakłady trzeba będzie ponieść na jej wyremontowanie. Poza tym, utrzymywanie każdego domu zawsze wiąże się z mniejszymi lub większymi wydatkami, które nie są może tak nieodzowne, jak remont instalacji elektrycznej czy na przykład dachu, niemniej również z czasem stają się konieczne. Mowa tu o takich przedsięwzięciach, jak na przykład konserwacje elementów drewnianych i metalowych, okresowe przeglądy i remonty urządzeń grzewczych, czy koszty związane z urządzeniem i utrzymaniem ogrodu. Ogród zawsze może poczekać, jeśli nasz dom wymaga pilniejszych nakładów na inne cele, jednak nie chodzi o to przecież, aby czekał w nieskończoność. Nie po to bowiem decydujemy się na kupno i remont domu, żeby oszczędzać na jego funkcjonalności i urodzie. Podsumowując, dom jest zawsze źródłem licznych wydatków, mniej lub bardziej koniecznych, które nie dotyczyłyby nas, gdybyśmy zdecydowali się pozostać w mieszkaniu. Dlatego istotne jest, aby osoby kupujące wiejską nieruchomość, którą zamierzają następnie wyremontować, miały odpowiednie zaplecze finansowe i zapas cierpliwości. W przeciwnym wypadku kupno domu będzie dla nich tylko nieustającym obciążeniem, rujnującym w efekcie radość doznawaną z powodu zakupu i posiadania nieruchomości.

Do niewątpliwych zalet posiadania własnego domu zlokalizowanego poza obszarem miejskim można zaliczyć dużą swobodę, jaką mogą się cieszyć właściciele, oraz możliwość intensywnego i bardziej bezpośredniego, niż to ma miejsce w mieście, kontaktu z naturą. Zagospodarowanie działki otaczającej wiejską posiadłość poprzez utworzenie tam ogrodu czy sadu daje poczucie bliskości przyrody i jednocześnie pozwala odizolować się nieco od sąsiedztwa innych osób. Nawet, jeżeli nasz sąsiad mieszka niedaleko, za płotem, to jednak nigdy nie będzie to tak bliskie sąsiedztwo jak to, które ma miejsce w bloku. Dom daje swoim właścicielom poczucie życia po swojemu, bez konieczności cenzurowania każdego kroku, zazwyczaj więc osoby o dużym poczuciu niezależności i indywidualiści chętnie porzucają miejskie życie i udają się na wieś, aby zamieszkać w położonej z dala od miejskiego zgiełku nieruchomości.

Dom na wsi, wyremontowany od góry do dołu własnoręcznie, stanowi źródło wielkiej satysfakcji dla wykonawcy takiego przedsięwzięcia. Kupno wiekowej posiadłości w zacisznym zakątku kraju pozwala sprawdzić się posiadaczom umiejętności projektowo-budowlanych. Takie osoby tylko czekają na możliwość zakupu nieruchomości, gdzie będą mogły wykonać wszystko po swojemu, według osobiście sporządzonego projektu, z samodzielnie dobranych materiałów, bez konieczności chodzenia na kompromisy z ekipami remontowymi. Zazwyczaj jest to droga dla bardzo cierpliwych i wytrwałych, ponieważ w starych domach czają się różnego rodzaju niespodzianki budowlane, wymagające często szukania niestandardowych rozwiązań. To z kolei wiąże się z kosztami, wydłużonym czasem remontu i niejednokrotnie – rosnącym poziomem frustracji właściciela/wykonawcy prac. Jeśli jednak uda się pokonać trudności nakładem własnych sił i środków, poziom zadowolenia jest prawie zawsze bardzo wysoki.

Stary dom, gdzie można organizować spotkania ze znajomymi oraz wakacyjne wypady w kilka rodzin, to także doskonały pomysł, jeśli jesteśmy osobami towarzyskimi i takimi, którym nie przeszkadzają drobne niewygody. Takie osoby również znajdują się w gronie kupujących domy z drugiej ręki. Mają one poczucie, że istotny jest klimat domu, zaś jego stan techniczny, podratowany działaniem lokalnych ekip budowlanych, stanowi temat, który nie należy do bardzo istotnych. Takie osoby, jeżeli tylko kupiły wiejski dom, doprowadzają go sumptem własnym lub przy pomocy fachowców do stanu tak zwanej „używalności” i chętnie delektują się ciszą i spokojem, nawet za cenę drobnych niewygód. Tacy posiadacze domów są zazwyczaj bardzo zadowoleni, a jeżeli jeszcze traktują swą posiadłość nie jako główne lokum, gdzie mieszkają okrągły rok z całą rodziną, lecz jako doskonałe miejsce na wypady wakacyjne dla siebie i grona swych przyjaciół, to można śmiało powiedzieć, że wybrali sobie optymalny sposób korzystania z zalet posiadania starej, wiejskiej nieruchomości.

Podsumowując: różne powody skłaniają klientów rynku nieruchomości do kupna domu przeznaczonego do remontu, położonego na wsi. Osoby, które się na to decydują, to najczęściej indywidualiści, ludzie o dużej potrzebie przebywania w zaaranżowanym przez siebie otoczeniu. Nie boją się wydatków, czasem posiadają (czy też nabywają) umiejętności umożliwiające samodzielne wyremontowanie czy wykończenie swego domu. Bywają albo towarzyscy, i wtedy chętnie zapraszają gości, albo przeciwnie – szukają zacisza i możliwości odizolowania się od zgiełku i dużego tempa życia.

Najistotniejsze z punktu widzenia właścicieli takiego lokum jest jednak zawsze to, aby dom był nie tylko zwykłym miejscem zamieszkania, jakich było przedtem być może już wiele. Istotne jest, by dom stanowił dla właściciela źródło radości i satysfakcji, a zaangażowanie, jakiego wymaga zarówno przy generalnym remoncie, jak i w codziennym dbaniu o niego, powinno procentować i dawać właścicielowi poczucie, że trafił w wyjątkowe miejsce.

 

Beata Kowalewska, serwis Otodom.pl

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook