W której części Krakowa można najtaniej kupić mieszkanie?

Kupując mieszkanie chcemy by sprostało naszym oczekiwaniom, miało odpowiednią liczbę pokoi, metraż i było położone w ciekawej okolicy. Równie ważna jest jednak jego cena. Podpowiadamy, w której z dzielnic Krakowa można tanio kupić mieszkanie.

W celu stworzenia listy najtańszych mieszkań na sprzedaż w Krakowie przeanalizowano oferty z serwisu Otodom.pl. Poniższa tabela przedstawia zestawienie minimalnych i maksymalnych cen mieszkań w Krakowie w przeliczeniu na 1 m2 z podziałem na dzielnice oraz rynek – pierwotny i wtórny.

mieszkania w Krakowie

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson S.A na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie otoDom.pl

Biorąc pod uwagę ceny za 1 m2 mieszkania najtańsze lokale na rynku wtórnym można odnaleźć w Łagiewnikach – Borku Fałęckim, w Nowej Hucie oraz w Bieżanowie – Prokocimiu. Tam ceny pojedynczych mieszkań nie przekraczają 3 000 zł/m2. Z kolei na Starym Mieście, w Krowodrzy i na Zwierzyńcu minimalne ceny zaczynają się dopiero powyżej 4 500 zł/m2, co oznacza, że nie znajdziemy tam bardzo tanich mieszkań.

Jeżeli chodzi o rynek pierwotny to minimalne ceny mieszkań w całym Krakowie są wyższe niż na rynku wtórnym. Najtańsze lokale deweloperzy oferują w Dębnikach, na Bieżanowie – Prokocimiu oraz Prądniku Białym. Najdroższe mieszkania również znajdują się na Starym Mieście, w Krowodrzy i na Zwierzyńcu. Trzeba podkreślić również fakt, iż w tych dzielnicach nowych inwestycji jest bardzo mało.

Najmniejszy przedział cen, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, obserwujemy na Wzgórzach Krzesławickich. W tej dzielnicy ceny są zatem najmniej zróżnicowane. Zauważalny jest trend widoczny w większości dużych miast polegający na tym, że droższe są mieszkania w dzielnicach blisko centrum miasta, a tańsze na obrzeżach. Także jeśli dzielnica jest uważana za prestiżową ceny mieszkań są wyższe, jak np. na Zwierzyńcu.

Kolejne zestawienie przedstawia najtańsze mieszkania z podziałem ze względu na liczbę pokoi i metraż (po trzy najtańsze mieszkania w każdej z grup).

mieszkania w Krakowie2

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson S.A na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie otoDom.pl

Analizując przedstawione dane można zauważyć, że najliczniejszą grupę wśród opisanych mieszkań stanowią te znajdujące się w Podgórzu oraz Nowej Hucie. Większość lokali wymaga remontu lub wykończenia, jednak jak zapewnia Agata Polińska z serwisu Otodom.pl czasem można znaleźć także oferty mieszkań gotowych do zamieszkania w równie dobrej cenie. Widać to również w zamieszczonym zestawieniu, gdzie pięć z wymienionych mieszkań jest w dobrym stanie lub po remoncie. Często także wyremontowanie zaniedbanego mieszkania może w ostatecznym rozrachunku okazać się mniej kosztowne niż zakup takiego, które oferowane jest w dobrym stanie.

Lokalizacja w bardzo dużym stopniu wpływa na cenę mieszkania, dlatego przy ograniczonym budżecie należy dobrze ją rozważyć. Na wstępie można wtedy wykluczyć zakup mieszkania w ścisłym centrum, ale też z reguły w dzielnicach bezpośrednio z nim sąsiadujących.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook