Kto zamieszka w suterenie?

Według słownika języka polskiego suterena to „część budynku znajdująca się pod parterem, częściowo poniżej poziomu ziemi, wykorzystywana np. na warsztaty lub tanie mieszkania”. Sprawdziliśmy, czy mieszkania w suterenach rzeczywiście są tanie.

Lokale w suterenach, tak jak te usytuowane na poddaszach, a czasem nawet w piwnicach stanowią łakomy kąsek dla poszukiwaczy okazji inwestycyjnych. Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom tłumaczy, że „zwykle cel stanowi tani zakup takiej nieruchomości i jej wynajęcie po wcześniejszym, gruntowanym wyremontowaniu. Oczywiście do najmu takiego lokalu mieszkalnego raczej nie będą kwapić się rodziny z małymi dziećmi, tym bardziej osoby nieco starsze. Jednakże tak ulokowane mieszkanie może stanowić dobry pomysł na wynajem przez studentów lub pracujących już singli”.

Lokalizacja, bajka

Mieszkania w suterenach często można spotkać w centralnych dzielnicach największych polskich miast. Agata Polińska z serwisu Otodom stwierdza, że „wynika to z faktu, że zazwyczaj znajdują się one w kamienicach, a więc budynkach pamiętających nie tyle czasy poprzedniego systemu, ale 20-lecie międzywojenne, a czasem ich rodowód sięga nawet jeszcze dalej. Takie nieruchomości niejednokrotnie znajdują się w centrach dużych miast, w lokalizacjach, które dzisiaj są najbardziej prestiżowe”. Na przestrzeni upływającego czasu oraz zmieniających się standardów i warunków mieszkaniowych, zmieniały się również funkcje pełnione przez lokale znajdujące się suterenach. Dzisiejsze mieszkania usytuowane na tym poziomie, to nierzadko – oczywiście odpowiednio przystosowane do zamieszkania – dawne pomieszczenia służące np. do przechowywania węgla na zimę. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że suterena to jednak nie piwnica, z którą często bywa w języku potocznym mylona. Od tej drugiej odróżnia ją po pierwsze fakt posiadania okna. Po drugie określona w przepisach odległość podłogi sutereny od poziomu terenu przy budynku, która od co najmniej jednej ściany z oknami może wynosić maksymalnie 90 cm.

Standard dyktuje cenę

W Warszawie za najtańsze takie 2-pokojowe mieszkanie o powierzchni 65 mkw. trzeba zapłacić 199 tys. zł. Ale najdroższy tego typu lokal, również 2-pokojowy o metrażu już tylko 38 mkw. to koszt rzędu 651 tys. zł. W pozostałych rozpatrywanych miastach sytuacja wygląda podobnie. Stawki za jeden mkw. powierzchni w Krakowie i Poznaniu wahają się od 4 654 zł do 7 200 zł. Na tej podstawie można stwierdzić, że nie są jednak wyraźnie tańsze od tych usytuowanych na wyższych kondygnacjach. Cena mieszkań w suterenach, tak jak w tym drugim przypadku, zależy głównie od ich standardu i faktu, czy lokal został już odnowiony, czy też nadaje się do remontu i musi być dopiero przystosowany do spełniania funkcji mieszkaniowej.

Oferta sprzedaży najtańszych i najdroższych mieszkań w suterenie w Warszawie, Krakowie i Poznaniu

Miasto Mieszkanie Cena całkowita (zł) Cena (zł/mkw.) Powierzchnia (mkw.) Liczba pokoi Rejon
Warszawa Najtańsze 199 000 3 062 65 2 Mokotów
Warszawa Najdroższe 651 000 16 997 38 2 Śródmieście
Kraków Najtańsze 112 300 6 239 18 1 Kazimierz
Kraków Najdroższe 360 000 7 200 50 2 Grzegórzki
Poznań Najtańsze 240 000 5 000 48 1 Grunwald
Poznań Najdroższe 488 700 4 654 105 3 Grunwald

Opracowanie Emmerson Realty dla Otodom na podstawie danych serwisu Otodom

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook