Krakowskie kawalerki

Kawalerki w dzisiejszych czasach to jedne z najbardziej poszukiwanych typów mieszkań na wynajem. Posiadają one bardzo szeroką gamę ofert na różnych portalach ogłoszeniowych. W takim mieszkaniu ze względu na swoją wielkość może zamieszkać jedna, bądź dwie osoby.

Na takie lokum decydują się zatem najczęściej młodzi ludzie: pary, single, często są to studenci. Jest to dla nich dobry start do tego, by móc utworzyć swój mały, ale własny kąt. Co więcej, mała powierzchnia w kawalerce nie musi być koniecznie minusem. Dzięki temu możemy uniknąć chaosu, który często panuje w lokalach z dużą przestrzenią, a dodatkowo jesteśmy bardziej zmotywowani, aby utrzymać czystość i porządek. Z wynajmu kawalerek korzystają także turyści i biznesmeni. Takie funkcjonalne mieszkanie zapewnia lepszy komfort niż ciasny hotelowy pokój. Mniejszym, ale także znaczącym gronem odbiorców tego typu lokali mieszkalnych są osoby starsze. Zależy im na ponoszeniu jak najmniejszych wydatków związanych z utrzymaniem swoich „czterech kątów” – a właśnie kawalerka im to umożliwia.

kawalerka w Krakowie

Zalety małych powierzchni

Bez wątpliwości, dla pewnej grupy osób wynajem takiego lokum niesie za sobą wiele korzyści. Mały metraż także niekoniecznie musi być uznany za wadę. Przy odpowiednim podejściu i zastosowaniu kliku prostych rozwiązań również i w tym wypadku możemy ciekawie i funkcjonalnie zaaranżować wnętrze mieszkania. Agata Polińska z serwisu Otodom.pl zauważa, iż wstawiając duże lustra bądź malując ściany w jasnych odcieniach, możemy sprawić, że nasza kawalerka będzie wydawała się większa oraz przestronniejsza. Dodatkowo dużym atutem dla ciągle pracujących osób jest bardzo krótki czas sprzątania tak małej powierzchni. Co najważniejsze, koszt wynajmu kawalerki, to nie jest duży wydatek. Właśnie dlatego jest to świetne rozwiązanie dla młodych par, które chcą rozpocząć nowe życie i wspólnie zamieszkać. We własnym lokalu mają prywatność, której brak w mieszkaniu dzielonym z innymi współlokatorami. Co więcej, koszty „rozkładają się” na dwie osoby, więc oszczędzamy sporo pieniędzy, które możemy wydać na inne cele.

Powyżej zamieściliśmy średnie ceny dostępnych kawalerek w dzielnicach Krakowa o największym odsetku tego typu lokali na całym krakowskim rynku wynajmu mieszkań 1-pokojowych. Jak widać Stare Miasto charakteryzuje się wysokimi cenami (ok. 1 830 zł/m-c.), co jest na pewno spowodowane centralną lokalizacją. Ścisłe centrum miasta jest atrakcyjne dla osób, które lubią mieć wszystko „pod ręką”. Jest to poza tym teren bardzo dobrze skomunikowany z praktycznie każdą częścią Krakowa. Ciekawą dzielnicą jest Krowodrza, która posiada bardzo wiele ofert wynajmu kawalerek w relatywnie niskich cenach. Oczekiwany miesięczny czynsz przeciętnie wynosi tutaj 1 482 zł/m-c., podczas gdy na Podgórzu, czy Grzegórzkach jest on wyższy nawet o 200 – 300 zł miesięcznie. Najtańsze mieszkania 1-pokojowe można wynająć w Nowej Hucie – już od 1 173 zł oraz trochę drożej na Podgórzu Duchackim – 1 262 zł miesięcznie.

 

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook