Kraków – najpopularniejsze dzielnice

Kraków jest drugim największym rynkiem nieruchomości w Polsce. Potwierdzają to ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że w Stolicy Małopolski od stycznia do lipca br. oddano do użytkowania 6025 lokali mieszkalnych. Pierwsze miejsce zajęła Warszawa z wynikiem 8468 mieszkań.

Jeżeli chodzi o popularność dzielnic to Nowa Huta i Stare Miasto cieszą się największym zainteresowaniem wśród poszukujących mieszkań do zakupu na krakowskim rynku nieruchomości – wynika z ostatnich danych serwisu Otodom.pl.

Kraków, dzielnice

– Te dzielnice różnią się pod wieloma względami, przez co trafiają do określonych grup nabywców – ocenia Justyna Białowąs, Dyrektor Oddziału Emmerson Lumico w Krakowie. – Nowa Huta jest dzielnicą, w której ceny mieszkań są najniższe, przez co trafiają do większej liczby zainteresowanych. Stare Miasto jest jedną z najbardziej prestiżowych dzielnic, gdzie zabytkowa zabudowa przyciąga entuzjastów. Dodatkowo niewielka podaż mieszkań na Starym Mieście określa odpowiednią wysokość ceny metra, jednak nie odstrasza to zainteresowanych przed zakupem mieszkań w okolicy – podsumowuje Justyna Białowąs z Emmerson Lumico.

Stare Miasto przoduje również w zapytaniach dotyczących wynajmu mieszkań w serwisie Otodom.pl.

kraków,dzielnice,wynajem

Mieszkania na Starym Mieście są bardzo atrakcyjne dla potencjalnych najemców. Centralna lokalizacja, znakomita komunikacja z innymi dzielnicami Krakowa oraz dostęp do infrastruktury usługowej sprawiają, że rośnie zainteresowanie wynajmem w tej części miasta.

 Jak zauważa Michał Malina, Doradca Klienta ds. Nieruchomości z Emmerson Lumico, jest to dobry prognostyk dla osób, które chcą kupić mieszkanie z przeznaczeniem na wynajem na Starym Mieście. – Z punktu widzenia właścicieli mieszkań, wynajem lokali w tej części Krakowa jest zawsze opłacalny. Dotyczy to zarówno wynajmu na dłuższy okres, jak i krótkoterminowego, dla turystów. W każdym z tych wariantów właściciel otrzyma satysfakcjonującą stopę zwrotu. Z moich obserwacji najbardziej opłacalne są mniejsze mieszkania dwupokojowe, na które najłatwiej znaleźć najemców – twierdzi Michał Malina, podając przykład mieszkania w odrestaurowanej kamienicy z początku XX wieku.

mieszkanie_krakow

2-pokojowe mieszkanie o pow. niespełna 40 m kw. na poddaszu zabytkowej kamienicy znajduje się w znakomitym punkcie Starego Miasta. Z okien wyłania się unikalny, centralny widok na Zamek Królewski na Wawelu. Mieszkanie jest częścią nadbudowy, którą inwestor zrealizował łącznie z wykonaniem nowej konstrukcji dachu. Samo mieszkanie jest w stanie deweloperskim i oferuje duże możliwości aranżacyjne – podsumowuje doradca specjalizujący się w nieruchomościach w tej części Krakowa.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook