Kraków – które dzielnice kuszą najemców?

Stolica Małopolski jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem miejskim i akademickim. Studiuje tu niemal 200 tys. studentów. Od lat swoje oddziały otwierają tu największe międzynarodowe korporacje tworząc atrakcyjne miejsca pracy, które przyciągają młodych ludzi. Nic dziwnego, że z roku na rok rozwija się tu rynek mieszkań na wynajem. Warto sprawdzić, które lokalizacje najczęściej wyszukują najemcy.

Z ostatnich danych serwisu Otodom wynika, że najczęściej wyszukiwaną dzielnicą jest Stare Miasto. Prawie połowa zainteresowanych wynajmem mieszkania w Krakowie w pierwszej kolejności wybrała właśnie tę dzielnicę. Na fenomen Starego Miasta przekłada się wiele czynników, między innymi świetne połączenie z resztą dzielnic, mnóstwo miejsc do spędzania wolnego czasu oraz prestiż samej lokalizacji. To właśnie tu większość najemców rozpoczyna poszukiwanie mieszkania licząc na okazje cenowe. Jak przekonuje Agata Polińska z serwisu Otodom, znalezienie mieszkania z relatywnie niskim czynszem w tej części Krakowa nie jest proste.

– Należy zwrócić uwagę na to, że Kraków w dużej mierze jest miastem turystycznym, a Stare Miasto – jego wizytówką. Właściciele mieszkań w tej lokalizacji bardzo często wynajmują je na doby lub powierzają wyspecjalizowanym firmom, które generują dla nich większy zysk – podsumowuje Agata Polińska serwisu Otodom.

Daleko za wspomnianym Starym Miastem znajduje się Nowa Huta z 8-procentowym udziałem zapytań. W tym wypadku głównym czynnikiem przekładającym się na wyższe zainteresowanie są stawki najmu. Czynsze w tej dzielnicy należą do najniższych, dlatego też znaczna część najemców zwraca uwagę na tę lokalizację.

Na trzecim miejscu, zaraz za Nową Hutą, uplasował się Ruczaj. Dużego zainteresowania tą dzielnicą należy upatrywać w bliskości kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podobnie też jest z dzielnicą Krowodrza, w której obrębie znajduje się między innymi Akademia Górniczo-Hutnicza.

Jak wynika z danych serwisu Otodom, najemcy na krakowskim rynku mieszkaniowym najczęściej wyszukują mieszkań o powierzchni od 31 do 40 mkw. w czynszu nieprzekraczającym 2100 zł. Na drugim miejscu znajdują się mieszkania w przedziale 41-50, w tej samej cenie najmu, a trzecie miejsce zajmują kawalerki do 30 mkw., za które najemcy są skłonni zapłacić do 1900 zł miesięcznie.

 

 

Dorota Dwornik, serwis Otodom

Jarosław Skoczeń, Emmerson Realty S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook