Ile kosztuje remont?

Dla wielu Polaków lato to nie tylko czas na urlop i wypoczynek, ale również remont domu czy mieszkania. Ekipy budowlane mają zajęte terminy na wiele tygodni do przodu, a zleceniodawcy powierzają im coraz większy zakres czynności. Jeśli bowiem Polak zabiera się za remont mieszkania, to najczęściej zależy mu na zrealizowaniu kompleksowych prac w wielu pomieszczeniach i na dużej powierzchni.

Jeśli remontujemy, to całościowo

Polacy wychodzą z założenia, że jeśli już podejmują się remontu, to warto przeprowadzić w tym czasie szeroki zakres prac w wielu pomieszczeniach. Użytkownicy Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami, najczęściej remontowali pokój dzienny lub sypialnię (91%), a w dalszej kolejności przedpokój (80%), kuchnię (79%) lub łazienkę (77%). Z kolei 21% wskazało na inne pomieszczenia, takie jak osobna toaleta, garderoba, spiżarnia czy pomieszczenie gospodarcze.

Warto przy tym podkreślić, że aż 73% zlecanych w Oferteo.pl prac dotyczyło remontu używanego mieszkania, a w 27% przypadków chodziło o wykończenie nowego, dopiero oddanego do użytku.
W tym drugim przypadku zakres prac zlecanych ekipie jest szerszy.

O kompleksowości prac remontowo-wykończeniowych w polskich mieszkaniach świadczy również powierzchnia, na której są one realizowane. Najczęściej remontujemy metraż od 41 do 60 m2 (31% wskazań), czyli tyle, ile liczy przeciętne mieszkanie w bloku. Z kolei najrzadziej wskazywane były powierzchnie od 81 do 100 m2  oraz nieprzekraczające 20m2 – czyli wielkości np. jednego pokoju.

Jakie ma to przełożenie na liczbę remontowanych pomieszczeń? Badani przez Oferteo.pl najczęściej deklarowali chęć remontu czterech (64%), a tylko w 8% przypadków jednego pomieszczenia – np. łazienki lub kuchni.

Jakie prace zlecamy fachowcom

Raport Oferteo.pl pokazuje również, że szukamy ekipy, która będzie w stanie zrealizować szeroki zakres prac: od malowania po montaż armatury łazienkowej.

Usługą, która cieszyła się wśród zleceniodawców największą popularnością, było układanie glazury lub terakoty. Specjalizujących się w tym fachowców szukało 73% badanych. Tylko o 1% mniej zainteresowanych było malowaniem i położeniem gładzi, a pierwszą trójkę najczęściej poszukiwanych specjalistów zamykają osoby wykonujące instalacje wodno-kanalizacyjne (68%).

Z kolei najrzadziej było wyrażane zapotrzebowanie na tynkowanie (38%) oraz montaż płyt gipsowo-kartonowych (48%).

–  Wyraźnie widać, że zleceniodawcy wolą powierzać specjalistom coraz szerszy zakres prac, niż zajmować się nimi samodzielnie – zwraca uwagę Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Z jednej strony może to zwiększyć koszty, ale też daje w wielu przypadkach gwarancję solidnie wykonanej pracy i pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Goni nas czas

Prawie połowa użytkowników Oferteo.pl szukając ekipy remontowej wskazywała, że potrzebuje fachowców jak najszybciej. Tylko 19% badanych deklarowało, że planuje rozpocząć remont w ciągu trzech miesięcy lub później. Tymczasem to właśnie branża usług remontowych i wykończeniowych wymaga od zleceniodawcy starannego planowania.

Poszukując wykonawców remontu należy mieć na uwadze, że najlepsi z nich mają zajęte długie terminy do przodu. Warto więc prace planować z takim wyprzedzeniem, aby mieć czas na znalezienie sprawdzonej i solidnej ekipy – mówi Karol Grygiel. – Oczywiście pospiech bywa uzasadniony, na przykład w nagłych sytuacjach. Wtedy jednak warto dokładnie zapoznać się z opiniami na temat dostępnych fachowców, a nawet poprosić ich o przedstawienie referencji.

Ile to kosztuje

Ceny za konkretne prace różnią się w zależności od stopnia ich skomplikowania, wysokości robocizny czy też lokalizacji. Ile więc należy zapłacić za najpopularniejsze usługi remontowe?

– układanie glazury lub terakoty: 50 – 70 zł/m2, jeśli należałoby skuć stare płytki, koszt wzrasta o ok. 15-25 zł/m2

– malowanie: 8-12 zł/m2, w przypadku kładzenia gładzi należy doliczyć nawet ok. 25 zł/m2

– instalacja wodno-kanalizacyjna: 100-120 zł za punkt

położenie paneli lub parkietu: 15-25 zł/m2

instalacja elektryczna: 30-50 zł za punkt

– montaż armatury łazienkowej (wanna/WC/umywalka): 300-500 zł

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 10 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w serwisie Oferteo.pl od 1 stycznia 2017 roku do 10 sierpnia 2018 roku przez osoby poszukujące ekipy remontowej.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus