Kawalerka vs. mieszkanie pięciopokojowe – jakie lokalizacje kuszą nabywców najmniejszych i największych mieszkań

Preferencje przy zakupie mieszkania są różne. Inne potrzeby mają dynamicznie żyjący single, a czegoś innego od mieszkania oczekują rodziny z dziećmi. Czy wielkość mieszkania ma wpływ na to, w jakiej części miasta go szukamy?

Własne mieszkanie jest marzeniem wielu osób. Decyzja o jego zakupie jest jedną z najważniejszych, a na pewno najdroższych podejmowanych w życiu. Rozważyć należy wiele aspektów: wielkość mieszkania i rozkład pokoi, lokalizacja, dostępność miejsc postojowych czy komórek lokatorskich. Oczywiście wszystko musi się mieścić w dostępnym budżecie.

Potrzeby mieszkaniowe często zmieniają się wraz z wiekiem. Single, osoby kończące studia, coraz częściej żyją bardzo intensywnie – przed pracą uprawiają jogging, po pracy idą na siłownię,
a w piątkowe czy sobotnie wieczory wychodzą „w miasto” przynajmniej na piwo. Kiedyś trzeba także pomyśleć o zdrowym jedzeniu, można je przygotować samemu, lub zamówić w jednej z firm cateringowych. Chociaż jest to obraz częściowo przerysowany, to jednak dużo młodych ludzi dom traktuje trochę jak hotel – ma być designersko, modnie i blisko centrum. Sprawna komunikacja, bliskość terenów zielonych, centrów sportowych czy ciekawych knajpek są dla młodych ludzi bardzo ważne. Powierzchnia lokalu nie ma aż tak dużo znaczenia, grunt żeby zmieściło się to co do życia potrzebne.

Inaczej do zakupu mieszkania podchodzą rodziny z dziećmi. Ta grupa poszukuje większych mieszkań, niekończenie w centrum. Chociaż lokalizacja w dalszym ciągu ma ogromne znacznie, o jej atrakcyjności nie świadczy już stricte bliskość ścisłego centrum, ale dobra dostępność komunikacyjna, bliskość szkół i przedszkoli czy terenów rekreacyjnych.

Intuicyjnie, osoby szukające kawalerki, będą bardziej zainteresowane ścisłym centrum miasta, natomiast szukający lokalu 5-pokojowego raczej będą wybierać dzielnice peryferyjne. Analiza zapytań o poszczególne typy mieszkań zgłaszanych przez osoby szukające mieszkania za pośrednictwem serwisu Otodom.pl, tylko częściowo potwierdza tę tezę.

W Warszawie 16% osób zainteresowanych zakupem kawalerki szukało tego lokalu na Mokotowie, a w centralnym Śródmieściu 13%. W Krakowie, najwięcej osób szukających kawalerki kieruje się w stronę peryferyjnej i najtańszej krakowskiej dzielnicy – Nowa Huta. Śródmieście jest drugą najczęściej wskazywaną lokalizacją. W Poznaniu, największy odsetek osób szukających kawalerki wskazywało centralne, sąsiadujące z centrum dzielnice – Grunwald i Winogrady. Na gdańskim rynku, największą popularnością, jeśli chodzi o kawalerki cieszyło się Przymorze – co trzecia osoba szukająca 1-pokojowego mieszkania, szukała go właśnie w tej lokalizacji.

W przypadku mieszkań o dużej powierzchni, 5-pokojowych, popularne były również dzielnice, nieco droższe, położono w pobliżu centrum miasta, a nie jakby się mogło wydawać, tylko te tańsze i peryferyjne. I tak, co piąta osoba zainteresowana zakupem dużego mieszkania w Warszawie, wskazuje na Ursynów, dużą popularnością cieszy się jednak także Mokotów. W Krakowie dwie najbardziej pożądane dzielnice to sąsiadujące z centrum Dębniki i peryferyjne Bronowice. Odnośnie Dębnik, warto wspomnieć, że dzielnica ta jest bardzo rozległa – obejmuje nie tylko tereny blisko centrum, ale i peryferyjne. W Poznaniu Grunwald cieszy się dużą popularnością również wśród osób poszukujących dużego mieszkania. Dużym zainteresowaniem cieszą się także Rataje. W Gdańsku, co piąta osoba szukająca 5-pokojowego mieszkania wybiera Wrzeszcz, nieco mniej osób osiedle Osowa, położone w północno-zachodniej części miasta.

Na tle innych miast, trudno analizować szczegółowe preferencje mieszkańców Wrocławia. Miasto podzielone jest na osiedla, w dalszym ciągu żywy jest jednak dawny podział na dzielnice. Osiedla w ramach jednej dużej dzielnicy często nazywane są właśnie jej nazwą i trudno jednoznacznie wskazać, które obszary cieszą zainteresowaniem określonej grupy potencjalnych nabywców.

najczęściej wyszukiwane dzielnice przez osoby poszukujace 1i 5 pokojowych mieszkań

Jak podkreśla Agata Polińska z serwisu Otodom.pl, przy wyborze mieszkania warto mieć świadomość, że często jest do decyzja na całe życie i nie należy kierować się wyłącznie aktualną sytuacją życiową czy zawodową (np. obecna siedziba pracodawcy). Warto również rozważyć i przeanalizować potencjalną lokalizację, która nas interesuje. Duża popularność droższych, ale dobrze skomunikowanych dzielnic wśród osób szukających nawet dużych lokali, potwierdza, że czasem warto dopłacić, lub zrezygnować z dodatkowego metrażu, żeby mieć wszystko „pod ręką”

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook