Jeżyce zyskują na popularności

Jeżyce są wyjątkową dzielnicą Poznania, położoną w jego północno-zachodniej części.  Z jednej strony wyróżnia je śródmiejski charakter, z drugiej strony nie brakuje tu terenów zielonych. Podobnie jak krakowski Kazimierz, tworzą alternatywę dla osób zmęczonych i znudzonych centrum. W trakcie 15 lat zmieniły swoje oblicze. Jeszcze kilka lat temu nie cieszyły się dobrą opinią, miały nawet łatkę najniebezpieczniejszej poznańskiej dzielnicy. Obecnie jest ona w trakcie rewitalizacji. Piękne secesyjne kamienice przeplatają się z nowymi budynkami mieszkalnymi i biurowymi. Podobnie jest z mieszkańcami dzielnicy. Część z nich to osoby mieszkające tam od lat, coraz więcej jest także nowych lokatorów. Razem dbają o Jeżyce, o ich rozwój z zachowaniem historii. W związku z tym prowadzonych jest tu wiele inicjatyw, powstaje także wiele nowych miejsc, dzięki którym dzielnica zyskuje kolejnych zwolenników. Powstają nowe kawiarnie, teatry czy kluby. Mieszkańcy doceniają również bliskość małych zakładów rzemieślniczych takich jak szewc, krawiec czy zegarmistrz, o które trudno jest na nowo wybudowanych osiedlach.

Jeszcze rok temu osoby, które poszukiwały własnego mieszkania na Jeżycach musiały ograniczyć się głównie do rynku wtórnego. Jak podają analitycy Działu Badań i Analiz należącego do Grupy Emmerson, za sprawą licznych nowych inwestycji oferta deweloperska na Jeżycach w końcówce II kw. 2015 r. była już bliska przekroczenia poziomu 1 tys. Większym wyborem mogła w tym samym czasie pochwalić się jedynie dzielnica Stare Miasto.

Dla tych, którzy nie zdołają znaleźć dla siebie mieszkania na rynku pierwotnym lub z góry decydują się na mieszkanie z drugiej ręki, rynek wtórny w tej części miasta oferuje ponad 1 tys. lokali. W serwisie otoDom.pl dostępne są mieszkania o zróżnicowanym standardzie, odmienny będzie również typ budynków, w jakich zlokalizowane są nieruchomości. W bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta będą przeważały kamienice, z kolei wraz z oddalaniem się od centrum widoczna jest przewaga lokali położonych w budynkach wielorodzinnych o standardzie popularnym.

oferta mieszkaniowa Jeżyce

Jak wynika z powyższej tabeli, na Jeżycach dostępne są mieszkania zarówno z niższej, jak i wyższej półki cenowej. W sprzedaży na rynku wtórnym kupujący mogą znaleźć nawet lokale w cenach do 4 tys. zł/mkw., należy jednak zauważyć, że dotyczą one głównie mieszkań o dużej powierzchni (powyżej 100 mkw.). Osoby z zasobniejszym portfelem również bez problemu znajdą coś dla siebie. Agata Polińska z serwisu otoDom.pl zauważa, że w ofercie dostępne są apartamenty o podwyższonym standardzie, w pełni wykończone, z ceną przekraczającą nawet 10 tys. zł/mkw. – są to jednak pojedyncze oferty. Przeciętna cena mieszkania z drugiej ręki, zlokalizowanego w tej części miasta, wynosi ok. 5 713 zł/mkw.

W ostatnim czasie mogliśmy obserwować wzrost zainteresowania Jeżycami, zarówno jeśli chodzi o kupujących, jak i deweloperów. Z pewnością przy zakupie mieszkania w Poznaniu warto wziąć pod uwagę tę lokalizację. Nietrudno tu o tereny zielone, wiele osób przekonuje bliskość centrum. Jest to jednak przede wszystkim piękny fyrtel, z własną historią i charakterem.

 

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

 

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus