Jesienią poznańskie dzielnice kwitną od nowych inwestycji mieszkaniowych

Poznański rynek nieruchomości zanotował bardzo duży wzrost, jeżeli chodzi o nowe inwestycje mieszkaniowe. Jednak różnice cenowe jakie dzielą poszczególne dzielnice w ostatnim okresie są jeszcze bardziej zauważalne.

Poznań, skupia w sobie funkcję nie tylko siedziby władz samorządowych, ale jest jednocześnie centrum prężnej aktywności gospodarczej, inwestycyjnej, kulturowej czy turystycznej. Ostatnio często podkreśla się także rolę Poznania jako innowacyjnego ośrodka akademickiego, który ma coraz większy udział w rozwijaniu polskiej nauki. Pod względem komunikacyjnym, jednym z najważniejszych szlaków drogowych jest przecinająca województwo na pół, przechodząca przez Poznań, trasa europejska E30, która dla nas ma znaczenie szczególnie poprzez połączenie Warszawy z Niemcami. Nie dziwi więc fakt, że tak znaczący rozwój na wielu płaszczyznach nie ominął również nieruchomości.

Liczba mieszkań z rynku pierwotnego dostępnych w ofercie

poznan1

Źródło: Opracowanie Działu Badań i Analiz Emmerson Realty S.A.

W porównaniu z IV kwartałem ubiegłego roku, liczba mieszkań wzrosła o ponad 41 procent, co obrazuje skalę nowych inwestycji jakie zasiliły poznański rynek w 2014 roku. Najbardziej płodny jeżeli chodzi o mieszkania gotowe do odbioru był I kwartał, w którym oddanych zostało 1410 mieszkań.

Stare miasto z największą i najdroższą ofertą

Niezmiennie dzielnicą, która oferuje największy wybór mieszkań z nowych inwestycji jest Stare Miasto. Niesłabnąca dynamika rozwoju samej dzielnicy nadal skłania wielu inwestorów do budowy coraz to nowych osiedli mieszkaniowych.

Liczba mieszkań dostępnych w ofercie w poszczególnych dzielnicach

poznan2

Źródło: Opracowanie Działu Badań i Analiz Emmerson Realty S.A

Dzielnicą, która odnotowała znaczący rozwój nowych inwestycji mieszkaniowych jest Wilda. Mimo, że odznacza się najmniejszą powierzchnią w porównaniu z innymi dzielnicami Poznania, swoją atrakcyjną lokalizacją oraz bliskością do centrum skłoniła wielu inwestorów do budowy nowych osiedli. Zwłaszcza rejony Wildy graniczące ze Starym Miastem stały się popularne zarówno wśród inwestorów jak i potencjalnych nabywców mieszkań w tej dzielnicy. Nie dziwi więc fakt, że powstające tam inwestycje mieszkaniowe zaczynają być traktowane jako te z ,,wyższej półki”.

Przykładem takiej inwestycji jest Maraton Gardens. Luksusowe osiedle mieszkaniowe, które do Starego Rynku dzieli dosłownie kilka minut spacerem, oprócz dogodnej lokalizacji cechuje duża bliskość zielonych terenów oraz dbałość o szczegóły wykończenia- zauważa Emil Chrzanowski z Grupy Emmerson S.A.

Jeżeli chodzi o ceny nieruchomości, nad resztą dzielnic niezmiennie góruje Stare Miasto. W porównaniu z II kwartałem różnica ta jeszcze wzrosła.

Zestawienie średnich cen mkw. mieszkań w poszczególnych dzielnicach

poznan3

Źródło: Opracowanie Działu Badań i Analiz Emmerson Realty S.A.

Oprócz Starego miasta oraz Grunwaldu, reszta dzielnic zanotowała spadek cen metra kwadratowego w porównaniu z ubiegłym kwartałem. Jest to więc dobry prognostyk dla osób, które czekały do końca roku z zakupem mieszkań w tych dzielnicach.

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Emmerson_Corporate_Identity_Guideline

 

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus