Jaka rodzina, taka powierzchnia mieszkania

Jedną z najważniejszych cech mieszkania jest jego powierzchnia. Ma ona decydujące znaczenie przy wyborze lokum. Oprócz tego, że przesądza ona o komforcie przebywania w danej nieruchomości, to w bezpośredni sposób przekłada się na całkowitą cenę, którą trzeba za nią zapłacić.

Powiedz mi, gdzie mieszkasz…

a powiem Ci kim jesteś. Optymalna wielkość mieszkania jest bowiem różna dla przedstawicieli różnych grup społecznych. Młode rodziny z małymi dziećmi poszukują zwykle dwu- lub trzypokojowych lokali o metrażu między 40 a 60 mkw. Agata Polińska z serwisu Otodom zaznacza, że „rodzina z większym stażem zazwyczaj wybiera nieco większe, a przede wszystkim inaczej urządzone, bardziej przestronne mieszkanie. Nieruchomości dla takich gospodarstw domowych nierzadko składają się z mniejszej liczby pokoi, trochę większego metrażu i jednocześnie wyższego standardu”. Innej powierzchni szukają z kolei studenci albo ludzie młodzi, będący jeszcze na dorobku. W ich przypadku w grę wchodzą mniejsze lokale, przeważnie do 40 mkw.

Największy metraż w Warszawie

Według statystyk serwisu Otodom, wśród mieszkańców rozpatrywanych miast, największych lokali szukają warszawiacy. Najwyższy odsetek z nich wyszukując odpowiedniego dla siebie lokum wybierał metraż od 41 do 50 mkw. „W Krakowie najczęściej poszukiwana powierzchnia lokalu mieszkalnego jest już niższa. Zawiera się między 31 a 40 mkw. Może to wynikać z faktu, że w tym mieście większy procent w całej populacji stanowią studenci oraz osoby zaraz po studiach, które wybierają mniejsze nieruchomości, ze względu na niższe możliwości finansowe” stwierdza Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.

Najczęściej wyszukiwany metraż mieszkania w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście

Miasto Najczęściej wskazywana powierzchnia poszukiwanego mieszkania
Warszawa od 41 do 50 mkw.
Kraków od 31 do 40 mkw.
Wrocław od 31 do 40 mkw.
Poznań do 30 mkw. /od 31 do 40 mkw.
Trójmiasto od 31 do 40 mkw.

Opracowanie Emmerson Realty dla serwisu Otodom, na podstawie danych serwisu Otodom.

Warto zaznaczyć, że w pozostałych miejscowościach, a więc we Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście największym zainteresowaniem osób rozglądających się za czterema ścianami, cieszył się ten sam metraż co w grodzie Kraka. Ciekawa sytuacja ma miejsce w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski równie popularne były najmniejsze jednostki mieszkalne. Te o powierzchni nie przekraczającej 30 mkw.

 Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook