Z jaką ofertą weszli w 2015 r. deweloperzy mieszkaniowi

W 2015 r. klienci biur deweloperskich nie powinni narzekać na brak wyboru. Bardzo dobre wyniki sprzedażowe notowane w całym 2014 r. sprawiły, iż firmy deweloperskie decydowały się na rozpoczynanie kolejnych inwestycji. Sprawdźmy zatem z jak dużą ofertą mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach minionego roku.

 

Jak wynika z poniższego zestawienia Warszawa niezmiennie pozostaje największym pierwotnym rynkiem mieszkaniowym w Polsce. Dystans między stolicą, a drugim w zestawieniu Krakowem pozostaje ogromny – Warszawa jest niemal dwukrotnie większym rynkiem. Kolejne miejsce zajmuje Wrocław, który w ciągu całego 2014 r. zniwelował nieco dystans do Krakowa. Poznań, który rok temu był wyraźnie mniejszym rynkiem pierwotnym od Gdańska na koniec 2014 r. nie ustępuje mu pod względem wielkości oferty już tak wyraźnie.

oferta deweloperów

Źródło: Grupa Emmerson, Dział Badań i Analiz na podstawie raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy – IV kw. 2014”

W gronie analizowanych miast zdecydowana większość oferowała na przełomie roku zauważalnie większą liczbę mieszkań niż 12 miesięcy wcześniej. W ujęciu procentowym największy wzrost odnotowano w Łodzi (43% r/r). O 30% r/r wzrosła także oferta w miastach takich jak: Wrocław, Poznań i Katowice. Wyjątkami są Gdańsk i Sopot, gdzie klienci poszukujący mieszkania na początku 2015 r. zetkną się z mniejszym asortymentem nowych mieszkań. W pierwszym z wymienionych miast spadek oferty nie był duży i sięgnął 2% r/r. Tymczasem w Sopocie oferta jest uboższa aż o 45% r/r. Warto jednak wziąć pod uwagę, iż niewielka skala tego rynku sprawia, iż za tego rodzaju wahania odpowiada tam raptem kilkadziesiąt mieszkań.

 

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook