Gdańsk – Wrzeszcz najpopularniejsza lokalizacją mieszkaniową

Średnio co piąty klient poszukujący mieszkania typuje Wrzeszcz jako pożądaną lokalizację – wynika z zestawienia najczęściej wpisywanych lokalizacji przez klientów poszukujących mieszkań za pośrednictwem serwisu Otodom.pl. Na kolejnych miejscach tego rankingu uplasowały się Przymorze, Osowa i Oliwa. Wyniki te wskazują zatem, że poza centrum silny popyt występuje na terenie północnych dzielnic miasta.

Szczegółowa analiza bazy klientów poszukujących mieszkań w Gdańsku za pośrednictwem portalu Otodom.pl wykazała, że największy popyt zgłaszany jest obecnie na mieszkania zlokalizowane na terenie Wrzeszcza, a także tych części miasta, które znajdują się w północnej części miasta. Co ciekawe, porównując otrzymane wyniki z innymi największymi miastami, o których pisaliśmy poprzednio, Gdańsk jest jedynym z nich, gdzie wśród najbardziej pożądanych lokalizacji nie ma typowo centralnej dzielnicy (Śródmieście znalazło się dopiero na 6. pozycji w rankingu). Sytuacja ta związana jest ze specyfiką centrum miasta, gdzie nie ma zbyt wielu terenów mieszkaniowych, które byłyby pożądaną lokalizacją dla poszukujących mieszkań.

gdańsk1

Wykres pokazujący najpopularniejsze kierunki wśród poszukujących mieszkań potwierdza, że północna część miasta cieszy się największym zainteresowaniem. Agata Polińska z serwisu Otodom.pl komentuje, że wśród najczęściej wskazywanych dzielnic miasta jedynie w wypadku Przymorza można mówić o typowej nadmorskiej lokalizacji, zatem to nie sąsiedztwo Morza Bałtyckiego jest głównym wyznacznikiem atrakcyjności mieszkaniowych lokalizacji w Gdańsku. Są nimi raczej dobra komunikacja i to zarówno z centrum Gdańska, jak i Sopotem i Gdynią, a także zalety lokalizacji w kontekście jakości życia mieszkańców. Ogólnie potwierdza się teza, że dla mieszkańców miasta bliskość morza nie stanowi głównego kryterium wyboru.

Przedstawione powyżej statystyki są jedynie statystycznym obrazem popytowej strony rynku, każdy klient ma swoje powody, którymi się kieruje na rynku mieszkaniowym. Warto jednak wiedzieć, jak wygląda popyt od strony rynkowej i uwzględnić to, jako jeden z czynników decyzyjnych (łatwiejsza ewentualna sprzedaż czy wynajem mieszkania).

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook