Drogie mieszkania – więc może dom pod miastem?

Ceny mieszkań utrzymują się w minionych latach na wysokim poziomie, ten stan rzeczy widoczny jest przede wszystkim na rynkach mieszkaniowych największych miast w Polsce. Warto zastanowić się, czy zakup niewielkiego mieszkania w granicach miasta jest najlepszą opcją dla osoby, która przeżyje w nim najbliższych kilkanaście/kilkadziesiąt lat. W dobie stale poprawiającej się infrastruktury coraz atrakcyjniejszą opcją staje się zakup domów jednorodzinnych w miejscowościach podmiejskich.

Teza postawiona w powyższym akapicie jest bardzo widoczna w wypadku rynku poznańskiego. Jest to aktualnie piąty największy deweloperski rynek lokalny w Polsce (po Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku), jednak pod względem poziomu cen oferowanych mieszkań zajmuje trzecią pozycję w grupie wspomnianych miast jak łatwo można wywnioskować na podstawie danych uzyskanych z serwisu otoDom.pl. Z drugiej strony cechą charakterystyczną samego rynku poznańskiego, jak i całej Aglomeracji Poznańskiej jest duża liczba inwestycji jednorodzinnych realizowanych na peryferiach miasta i miejscowościach ościennych. Co ważne, ceny domów jednorodzinnych oferowanych pod Poznaniem są atrakcyjne w porównaniu z drogimi mieszkaniami w samym mieście.

Poniżej przedstawiliśmy przykładowe oferty oraz dane statystyczne obrazujące skalę tego zjawiska.

1

Analiza aktualnej sytuacji na rynku poznańskim oraz Aglomeracji Poznańskiej pokazuje, że kupujący dysponujący kwotą 300 tys. zł może zakupić mieszkanie w Poznaniu o pow. ok. 46 mkw. Kwota taka pozwala jednocześnie poważnie myśleć o zakupie własnego domu jednorodzinnego pod Poznaniem. Biorąc pod uwagę ceny domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej w powiatach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie Poznania, widoczna jest znacząca różnica pomiędzy północną, a południową częścią aglomeracji. W wypadku domów o zabudowie szeregowej ceny są już bardzo zbliżone w obu jej częściach.

Poniżej prezentujemy przykładowe oferty sprzedaży domów jednorodzinnych na terenie Powiatu Poznańskiego.

3

Niższa cena, spokojna okolica oraz poczucie większej swobody powodują, że często decydujemy się na nieruchomości położone z dala od zatłoczonego i hałaśliwego centrum. Niezaprzeczalną przewagą tego typu ofert jest większa powierzchnia przy porównywalnej cenie. Według Agaty Polińskiej z serwisu otoDom.pl na uwagę zasługuje szczególnie południowa część Aglomeracji Poznańskiej, gdzie bez problemu można znaleźć atrakcyjne oferty zakupu domów jednorodzinnych. Należy jednak dodać, że najwięcej ofert to domy w zabudowie bliźniaczej, lub szeregowej.

Cena konkretnego domu oprócz samej lokalizacji jest wypadkową wielu czynników m.in. wielkości działki, standardu wykonania, jakości materiałów budowlanych, bliskości terenów zielonych oraz wielu innych indywidualnych cech. Dlatego rozważając kupno domu jednorodzinnego należy sobie odpowiedzieć na pytanie, które z czynników są przez nas najbardziej pożądane i pod tym kątem prowadzić dalsze, bardziej szczegółowe poszukiwania.

 

Agata Polińska, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus