Drewniane domy – powrót do natury

Zdecydowanie najpopularniejszą metodą budowlaną w polskim budownictwie jednorodzinnym jest technologia tradycyjna, obejmująca budowę konstrukcji budynku z materiałów ceramicznych. W ostatnich latach w dobie rosnącego znaczenia oszczędności coraz droższej energii Polacy w coraz większym stopniu podczas decyzji inwestycyjnych biorą pod uwagę nie tylko aspekt ekonomiczny wynikający z kosztów budowy, lecz także parametry związane z energooszczędnością. Domy budowane z drewna wypadają bardzo korzystnie w obu tych dziedzinach.

Kryterium cenowe – zdecydowana przewaga

Za drewnianym budownictwem przemawia w pierwszej kolejności cena, która może być w niektórych przypadkach nawet o jedną trzecią niższa w relacji do jednostek mieszkalnych wzniesionych metodą tradycyjną. Dodatkowo istotnym czynnikiem, który przemawia za taką konstrukcją jest także czas realizacji – znacznie krótszy, niż ma to miejsce w wypadku tradycyjnej technologii. Duża część inwestorów nie ma jednak przekonania do parametrów użytkowych konstrukcji drewnianych, z uwagi na obawy związane z trwałością, czy też standardami izolacyjnymi, czy akustycznymi. W rzeczywistości dobrze wykonana konstrukcja drewniana jest wystarczająco stabilna, by stanowić konstrukcję budynku, a niewątpliwą jej zaletą jest mniejszy ciężar (niższe koszty) i krótszy czas budowy. Według Agaty Polińskiej z serwisu Otodom.pl, przewaga tradycyjnego budownictwa wykorzystującego technologię murowaną wynika przede wszystkim z kwestii zakorzenionych w naszej kulturze: „W Polsce ludzie budujący domy dla siebie chcą, by budynki te służyły także ich dzieciom – a więc by cykl życia domu wynosił co najmniej kilkadziesiąt lat”. Warto jednak zastanowić się, czy w dobie bardzo szybkich zmian w technologii budowy i w zakresie parametrów materiałów budowlanych warto inwestować w takie budynki, które de facto i tak za kilkanaście lat mogą okazać się „przestarzałe”. Co ciekawe, na tle szybko zmieniających się trendów w zakresie pożądanych parametrów materiałów budowlanych drewno wypada wciąż bardzo korzystnie. Może warto więc postawić na sprawdzone, naturalne rozwiązania i pomyśleć o budowie domu drewnianego?

drewniane domy

Potencjalni klienci zamierzający nabyć drewniany dom jednorodzinny mają do wyboru coraz więcej ofert. Jak dodaje Agata Polińska z serwisu Otodom.pl można wyróżnić kilka typów ofert: z jednej strony są to stare budynki drewniane, budowane w relatywnie starej technologii. Z reguły ceny takich domów są bardzo atrakcyjne, należy jednak zwrócić baczną uwagę na ich stan techniczny. Z drugiej strony na rynku pojawia się coraz więcej ofert sprzedaży relatywnie młodych domów, lub też dopiero co budowanych (oferty deweloperów realizujących inwestycje na sprzedaż). Technologia i standard takich budynków są już nowoczesne, ale co za tym idzie naturalnie trzeba za nie zapłacić więcej. Przed wyborem drewnianego domu od dewelopera warto jednak dokładnie upewnić się, co do jakości oferowanych rozwiązań. Decyzja zakupowa musi być poprzedzona gruntowną analizą tych podstawowych aspektów – jak zawsze potwierdza się zasada prawdziwa nie tylko na rynku nieruchomości – nie warto kierować się przyzwyczajeniami i przesądami, a najgorsze decyzje to te podejmowane pod wpływem impulsu.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook