Dom do remontu lub rozbiórki

Zakup domu jest prawdziwym wyzwaniem. Jeszcze większym niż zakup mieszkania. Pod uwagę trzeba wziąć mnóstwo czynników, które w przypadku mieszkań w bloku nie mają aż tak istotnego znaczenia. Jednym z nich jest stan techniczny budynku.

Stan techniczny jest ważny również w przypadku zakupu mieszkania. Na rynku oferowane są lokale w różnych budynkach, począwszy od starych kamienic, poprzez mieszkania w blokach z wielkiej płyty, na lokalach od deweloperów kończąc. Wybór jest ogromny. Budynki wielorodzinne podlegają obowiązkowym przeglądom, z których większość wspólnot się wywiązuje.

Inaczej jest w przypadku domów jednorodzinnych. Tutaj nie ma obowiązku wykonywania przeglądu i właściciele często nie zdają sobie sprawy z usterek jeśli nie są one bardzo widoczne. Dlatego kupując dom trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan dachu, komina i instalacji, żeby później nie przeprowadzać kosztownych prac w nowo zakupionym domu.

Niektóre domy są jednak w tak złym stanie, że widać to gołym okiem. Nie są potrzebne opinie fachowców, żeby stwierdzić, czy konieczny jest generalny remont lub nawet rozbiórka. Takie domy najczęściej są oferowane w bardzo atrakcyjnych cenach.

Dom do remontu lub rozbiórki daje mnóstwo możliwości. Jeśli budynek można wyburzyć, nowy nabywca zyskuje działkę do zagospodarowania. Jest to szczególnie istotne w atrakcyjnych lokalizacjach, w których dostępność wolnych gruntów jest mocno ograniczona. Zdarza się, że sprzedający ma już uzyskane wszelkie decyzje administracyjne zezwalające na wyburzenie istniejącego budynku, a często nawet pozwolenie na budowę nowego.

Konieczność przeprowadzania w domu generalnego remontu stwarza możliwość dowolnego zaaranżowania przestrzeni. W zależności od stanu domu można przestawić niektóre ściany, przeprojektować wnętrze lub nawet zwiększyć powierzchnię użytkową. Jak podkreśla Agata Polińska z serwisu Otodom.pl warto w takich przypadkach skorzystać z pomocy doświadczonego architekta, który wykona odpowiedni projekt generalnego remontu. Trzeba również sprawdzić, które prace wymagają odpowiednich zezwoleń. Chociaż koszt zakupu domu oraz późniejszego remontu może być wyższy niż zakup nieruchomości w dobrym standardzie, to czasem warto rozważyć taką opcję, aby móc chociaż częściowo stworzyć dom dostosowany do indywidualnych wymagań.

Domy w złym stanie technicznym to często prawdziwe perełki na rynku, które znacząco odbiegają od innych i to nie tylko standardem, ale również architekturą czy widokiem z okna. Poniżej prezentujemy kilka najciekawszych ogłoszeń sprzedaży zniszczonych domów zamieszczonych w serwisie Otodom.pl.

dom do remontu

Dom, który jest w złym stanie technicznym może być bardzo dobrą inwestycją. Ich ceny ofertowe często są dużo niższe niż domów nadających się do zamieszkania, a bardzo często można je jeszcze negocjować. Kupno takiego domu to doskonała alternatywna dla osób, które lubią wyzwania i są kreatywne, bowiem nie każdy potrafi zobaczyć potencjał w zawalonej bryle i zerwanym dachu.

 

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook