Dom pod Poznaniem do wynajęcia

Poznaniacy uciekają z miasta do tzw. obwarzanka, czyli gmin okalających stolicę aglomeracji.  Ich życie toczy się później pomiędzy miastem i powiatem. O ile coraz więcej potrzeb można zaspokoić na miejscu, to miejsca pracy, oferta kulturalna czy rozrywkowa ciągle pozostają domeną Poznania. Większość osób nie obejdzie się zatem bez częstych wizyt w stolicy aglomeracji. Po pewnym czasie dojazdy stają się coraz bardziej uciążliwe. Trudno jednak zdecydować się na powrót, gdy jesteśmy już właścicielami podmiejskiej nieruchomości.

Aglomeracja Poznańska przeszła w ostatnich latach gruntowną metamorfozę. Rozwój gospodarczy i infrastrukturalny regionu przyciągnął branżę deweloperską. Jej przedstawiciele zaproponowali mieszkańcom Poznania możliwość osiedlenia się w spokojniejszym otoczeniu. Wraz z powstającymi kolejnymi budynkami cisza i spokój gdzieś wyparowały, a w niektórych przypadkach mieszkania specjalnie nie odstają od tego co można znaleźć w najnowszych poznańskich blokowiskach. Dlatego część osób, która rozważa przeprowadzkę pod Poznań dopuszcza jedynie zakup domu. Wiadomo, że wiąże się to z bardzo dużym wydatkiem, a późniejsze wycofanie się z takiej decyzji oznaczałoby wiele problemów uniemożliwiających szybką przeprowadzkę (w tym konieczność sprzedaży domu). Co zrobić, gdy nie jesteśmy pewni czy nowa lokalizacja i związany z nią nowy styl życia będą nam odpowiadać? Czy w obawie przed podjęciem nietrafionej decyzji mamy od razu zrezygnować z własnych marzeń? Pewny rozwiązaniem mogłoby okazać się wynajęcie domu. Po 2-3 latach z pewnością zyskalibyśmy pełny obraz wszystkich plusów i minusów, jakie wiążą z podmiejską lokalizacją. W przypadku piętrzących się uciążliwości powrót do miasta nie stanowiłby skomplikowanej operacji. Sprawdźmy więc jakie propozycje możemy znaleźć na rynku.

dom pod poznaniem

Jak zauważa Agata Polińska z serwisu Otodom.pl wynajem domu w wielu przypadkach może okazać się nie najgorszym pomysłem. Właściciele domów zdecydowanie preferują długotrwały najem, więc ryzyko nieprzedłużenia umowy na kolejny okres jest zdecydowanie niższe niż w przypadku mieszkań. Jeśli nieruchomość przypadnie nam do gustu i zapragniemy w niej zamieszkać już na stałe, to często najemca ma szansę skorzystać z opcji pierwokupu. Możemy liczyć również na nieco korzystniejszą cenę. Właściciel chętniej sprzeda dom swoim najemcom, gdyż oznacza to dla niego zdecydowanie szybszą i pewniejszą ścieżkę sfinalizowania całego procesu sprzedaży.

Warto zwrócić uwagę, iż wynajem domu może okazać się w praktyce również ciekawym pomysłem dla firm prowadzących nieuciążliwą działalność. Często ich specyfika nie wymaga obecności w miejskiej zabudowie, a wynajmując dom mogą zaoferować swoim pracownikom większą przestrzeń i wyjątkową, niemalże domową atmosferą.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook