Dom dla dużej rodziny

Zakup domu jest z reguły podyktowany chęcią powiększenia przestrzeni dla członków rodziny. Co jednak, gdy domowników jest więcej, a standardowe domy są za małe?

 

Z uwagi na to, że  najczęściej w naszym społeczeństwie spotykany jest model rodziny 2+1 lub 2+2, większość kupujących poszukując domu rozpatruje mniejsze powierzchnie. Obecnie najpopularniejsze są domy o metrażach nieprzekraczających 150 m kw., które spełniają potrzeby mieszkaniowe 4-osobowej rodziny. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętna powierzchnia użytkowa domów budowanych przez inwestorów indywidualnych w 2017 r. wynosiła 132,7 mkw. Dla porównania siedem lat wcześniej powierzchnia użytkowa budowanych domów wynosiła 145,7 m kw.

Przeglądając oferty z rynku pierwotnego można zauważyć, że również deweloperzy hołdują tym zasadom i budują domy jednorodzinne nawet do 100-120 m kw., co jest naturalne, ponieważ chcą dopasować swoją ofertę do jak największej grupy klientów. Nie bez znaczenia są także rosnące ceny działek pod inwestycje w dużych miastach, które wymuszają budowę mniejszych powierzchni. Stwarza to jednak problem dla większych, także wielopokoleniowych rodzin, które potrzebują przestrzeni dla wszystkich domowników.

Rynek wtórny – ograniczony wybór

Domy o powierzchni powyżej 300 m kw. stanowią około 15 proc. oferty sprzedaży na rynku nieruchomości.  Z reguły są to budynki zlokalizowane w mniejszych miejscowościach, rzadziej można spotkać je w większych aglomeracjach, a jeżeli już to wybudowane w latach 90. lub wcześniej.  Nie można zapomnieć także o luksusowych domach, które oprócz większej powierzchni wyróżniają się także wysokim standardem wykończenia.  Tego rodzaju nieruchomości budowane są z rozmachem i powstają na dużych działkach, które zapewniają dodatkową przestrzeń do spędzania wolnego czasu.

Przykładem nieruchomości o ponadprzeciętnej powierzchni jest dom wolnostojący o powierzchni użytkowej 317,5 m kw. z dużym ogrodem w najlepszej lokalizacji Tarchomina. – Nieruchomość znajduje się na działce o powierzchni 970 m kw. Na dom składa się m.in. część dzienna otwarta z kuchnią, jadalnią i salonem  o pow. 68 m kw., 5 sypialni, 2 łazienek oraz pomieszczeń gospodarczych. Całość jest jest wykończona w bardzo wysokim standardzie. Całkowita powierzchnia domu wynosi 419 m kw., co sprawia, że jest to nieruchomość o dużym potencjale aranżacyjnym – opisuje Maria Musiałek, dyrektor oddziału Emmerson Realty S.A.

Link do oferty znajdziesz TUTAJ

 

Emil Chrzanowski, Emmerson Realty S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus