Dobra końcówka roku na poznańskim rynku nieruchomości

Listopad i grudzień nigdy nie były okresem wzmożonej sprzedaży na rynku nieruchomości. Poprzedni rok jednak znacząco odbiegał od tej reguły. Przykładem jest Poznań.  Na tamtejszym rynku mieszkaniowym wiele inwestycji zanotowało znaczy wzrost w porównaniu z innymi miesiącami.

Wzmożony okres sprzedaży pod koniec roku w znacznej mierze zawdzięcza się restrykcjom, jakie nałożyła Komisja Nadzoru Finansowego. Według jej wytycznych, kwota kredytu udzielanego przez bank w 2015 roku nie może być wyższa niż 90 procent wartości całej nieruchomości. Oznacza to, że przyszły kredytobiorca, chcąc ubiegać się o kredyt na mieszkanie musi dysponować wkładem własnym w wysokości minimum 10 procent. Na tym nie koniec. W następnych latach kwota wkładu własnego ma być systematycznie podwyższana aż do 20 procent.

Poznań jest tylko jednym z wielu miast, w których nastąpił znaczący wzrost sprzedaży mieszkań. Wielu klientów było świadomych tego, że ma czas praktycznie do samego końca roku, ponieważ o wysokości minimum wkładu własnego decydowała data złożenia wniosku, a nie przyznania kredytu. Przykładem jest jedna z poznańskich inwestycji mieszkaniowych o nazwie Maraton Gardens – Pod koniec roku mieszkania w Maraton Gardens cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony klientów. Tylko w listopadzie oraz grudniu 6 mieszkań znalazło swoich właścicieli, a 4 zostały zarezerwowanewylicza Magdalena Nowicka z Grupy Emmerson.

Warto zaznaczyć, że Maraton Gardens jest unikatową inwestycją na poznańskim rynku mieszkaniowym. Łączy w sobie ciszę i spokój podmiejskiego osiedla z bezpośrednią bliskością centrum Poznania. Przestrzeń zaprojektowano z myślą o maksymalnej wygodzie mieszkańców i estetyce obiektu. Cała inwestycja ze swoją niewysoką zabudową i ergonomicznie zaprojektowaną częścią wspólną wpisuje się w rekreacyjny charakter okolicy, a samych mieszkańców dzieli zaledwie kilka minut spacerem do Starego Rynku.

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus