Coraz więcej chętnych na apartamenty w stolicy

Luksusowe mieszkania i apartamenty w stolicy cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony nabywców. Tego typu nieruchomości kupowane są chętnie przez inwestorów, którzy przekonali się, że na wysokim standardzie można nieźle zarobić.

Rynek nieruchomości luksusowych w Polsce rozwija się z oku na rok. Według raportu firmy KPMG w 2016 r. wartość tego segmentu wynosiła 1,2 mld zł, a do 2020 r. może osiągnąć 1,5 mld zł (więcej o 22 proc. względem 2016 r.) Warszawa jest największym rynkiem tego typu nieruchomości. Wystarczy wymienić te najbardziej prestiżowe, czyli Złota 44 i Cosmopolitan, które znajdują się w centralnych miejscach stolicy.

Lokalizacja odgrywa znaczną rolę przy wyborze i cenie nieruchomości, jednak bezpośrednia bliskość centrum nie jest aż tak pożądana. Coraz więcej kupujących mieszkania zwraca uwagę na inne czynniki związane z otoczeniem. Warto w tym celu skorzystać z rankingów popularności dzielnic i sprawdzić, które z nich są najlepiej oceniane. Według rankingu przygotowanego przez serwis Otodom, dzielnicą najchętniej polecaną przez mieszkańców jest Wilanów. – Ta dzielnica została najwyżej oceniona za bezpieczeństwo, czystość oraz za zadbaną okolicę, dodatkowo zajęła drugie miejsca w takich kategoriach jak ocena sąsiedztwa oraz możliwości spędzania wolnego czasu – wyjaśnia Agata Polińska z serwisu Otodom.

Powyższe kryteria są niezmiernie ważne dla osób, które kupują apartamentu na własny użytek, by podnieść swój komfort życia. Największym zainteresowaniem wśród tej grupy nabywców cieszą się lokale 3 i 4-pokojowe, w których jest dostatecznie dużo miejsca dla każdego domownika.

Duża powierzchnia, wysoki standard wykończenia oraz atrakcyjna lokalizacja przyciągają coraz więcej chętnych, których stać na zakup luksusowej nieruchomości. – Kupujący luksusowy apartament lub mieszkanie w Warszawie muszą liczyć się z wydatkiem powyżej miliona złotych – twierdzi Beata Benza z Emmerson Realty S.A. – przykładowo za wysokiej klasy 3-pokojowy apartament (z możliwością przywrócenia stanu pierwotnego – czyli 4 pokoi) na Wilanowie o powierzchni 115 m kw. należy zapłacić 1 240 000 zł. Apartament ten jest doskonale rozplanowany, umeblowany i wykończony materiałami najwyższej jakości z dbałością o szczegóły – podsumowuje Beata Benza z Emmerson Realty S.A.

m willanow

Zakup nieruchomości jest niezwykle atrakcyjny zwłaszcza w okresie niskich stóp procentowych, które zniechęcają do trzymania gotówki na lokatach bankowych. Dlatego coraz więcej nieruchomości luksusowych kupowanych jest także przez inwestorów lub fundusze inwestycyjne, które zarządzają wynajmem krótko i długo terminowym. Przykładem jest fundusz Catella Wohnen Europa, który w 2016 r. kupił 72 apartamenty w budynku Złota 44 w Warszawie. Takie pakietowe zakupy są jednak wyjątkiem. Z reguły fundusze kupują kilkadziesiąt tańszych mieszkań w bezpośredniej bliskości lub maksymalnie kilkanaście droższych nieruchomości w jednym budynku, które w późniejszym czasie zaczynają funkcjonować na zasadzie aparthotelu. Inwestorzy indywidualni z reguły nabywają kilka droższych lokali w okolicy licząc zarówno na zysk z wynajmu, jak i na wzrost wartości nieruchomości. Eksperci w raporcie KPMG (Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Edycja 2016) prognozują, że wartość luksusowego mieszkania w Warszawie może w ciągu 5 lat wzrosnąć o 50 proc., a po upływie 10 lat nawet o 100 proc. o ile standard budynku i samego apartamentu nie ulegnie pogorszeniu.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook