Condohotel – fanaberia czy sposób na biznes?

Temat condohoteli powraca cyklicznie wraz ze zbliżającym się wielkimi krokami sezonem urlopowym. Wszyscy, którzy znają temat zgodnie twierdzą, że właśnie teraz jest odpowiedni moment na kupno, aby zacząć zarabiać w wakacje.

Luksusowy apartament w hotelu na sprzedaż? To nowy trend w Polsce mający już wielu zwolenników. Chociaż pierwsze tego typu obiekty zaczęły powstawać 60 lat temu na Florydzie, Polacy jeszcze potrzebują czasu aby się z tym produktem oswoić. Taki hotel z pozoru nie różni się niczym od standardowego: piękne wnętrza, wyszukana kuchnia, profesjonalny personel. Cechami charakterystycznymi najczęściej są również doskonała lokalizacja i szeroki wachlarz usług dodatkowych. Condohotel wyróżnia jeden istotny detal: każdy apartament ma swojego właściciela, który gdy ma ochotę odpocząć mówi: Mam dość! jadę do mojego hotelu na wakacje!

To też inwestycja, na której można cyklicznie zarabiać. Ile? To już zależy od warunków umowy, nie mniej jednak jest to nieporównywalnie większy zysk niż na lokatach, które obecnie proponują nam banki.

Nowa era rentiera

Zasada funkcjonowania condohoteli jest bardzo prosta. Deweloper wystawia poszczególne jednostki mieszkalne na sprzedaż dla potencjalnych inwestorów. Z reguły są to osoby prywatne, lecz zdarza się, że w taki deal wchodzą także firmy. Po zakupie danego pokoju inwestor oddaje go w zarządzanie wyspecjalizowanej do tego firmie (operatorowi), która udostępnia go gościom. Jeżeli chodzi o koszty takiego przedsięwzięcia jest to inwestycja prawie dla każdego. Ceny apartamentów są porównywalne z zakupem mieszkania w największych miastach Polski. Jak informuje Daniel Zdrojowy ze Zdrojowej Invest przedział cenowy apartamentów zaczyna się od 200 tysięcy, a kończy nawet na kwocie znacznie przekraczającej milion złotych. Nie oznacza to, że najtańsze oferty są najmniej atrakcyjne, wręcz przeciwnie – Na przykładzie Diune Hotel***** w Kołobrzegu ciekawą propozycję stanowią apartamenty w przedziale 211 678–289 289 PLN netto o powierzchni 24 m kw. z balkonem 4,5 m kw., z bocznym widokiem na morze a frontowym widokiem na park. Stopa zwrotu w ich przypadku to 7%, a cena wyposażenia 29 900 PLN netto – informuje dyrektor sprzedaży.

 Przykładowy apartament z w/w przedziału przedstawia się następująco:

 rentownosc condohoteliJak widać z przedstawionego powyżej przykładu na zakup nieruchomości mogą pokusić się osoby o mniejszej zasobności portfela. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku może być również możliwość wzięcia kredytu, którego ratę pokryje wypłacany co miesiąc czynsz. Umowa najmu z operatorem jest podpisywana na 10 lat z opcją przedłużenia.

Kupując taki apartament zaspakajamy kilka ważnych potrzeb: zysku, prestiżu i wypoczynku. Posiadając prawa własności do części hotelu czujemy się jak jego właściciel. Gdy przyjedziemy na wakacje możemy korzystać nie tylko ze swojego pokoju, ale ze wszystkich atrakcji dostępnych w obiekcie. Wypoczywamy jak u siebie, ale ze wszystkimi zaletami pobytu w 4- czy 5-gwiazdkowym hotelu. Gdy pracujemy, to na nasze konto wpływa okrągła suma za wynajem apartamentu, a wszystkim zajmuje się hotel. Oczywiście istnieje również możliwość zakupu wyłącznie na swoje potrzeby i dowolnego dysponowania apartamentem.

Mądry wybór, gwarancją sukcesu

Wbrew pozorom nie wystarczy wybrać pierwszą lepszą inwestycję typu condohotel, aby zacząć na niej zarabiać. Na rynku w ciągu kilkunastu lat pojawiła się masa inwestycji typu ,,condo”, które poza nazwą nie mają nic wspólnego z tym systemem . Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej inwestycji?

Jarosław Mikołaj Skoczeń z firmy Grupa Emmerson twierdzi, że najważniejszymi kryteriami, jakimi powinien się kierować przyszły inwestor jest renoma dewelopera oraz atrakcyjność lokalizacji – inwestując w nieruchomość za kilkaset tysięcy złotych należy gruntownie zbadać historię danego dewelopera, od którego zamierzamy kupić apartament. Ponadto rentowność inwestycji zależy od atrakcyjności miejsca, w którym powstał dany ośrodek. Nie bez znaczenia jest również doświadczenie operatora, który wie jak takim obiektem zarządzać – ocenia Jarosław Mikołaj Skoczeń.

Należy pamiętać, że wchodzimy w stosunkowo nowy produkt, który rządzi się własnymi prawami. Tylko przemyślana i dobrze skalkulowana decyzja jest gwarancją sukcesu.

 sprawdź ceny transakcyjne mieszkań z aktów notarialnych

Emmerson_Corporate_Identity_GuidelineEmil Chrzanowski, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook