Cenne bezpieczeństwo

Jeśli myślimy o nowoczesnych osiedlach, zwłaszcza tych w dużych miastach, to, że spotkamy na nich rozwiązania dotyczące zachowania i poprawy bezpieczeństwa, jest prawie oczywiste. Nawet, jeżeli okolica, w której znajduje się dana inwestycja, nie jest uważana za szczególnie niebezpieczną, grodzenie budynków czy monitoring,  a najczęściej oba te rozwiązania, są standardem na nowopowstałych osiedlach o podwyższonym standardzie. Jak wyważyć zaspokojenie potrzeby bezpieczeństwa mieszkańców, dbając jednocześnie o zachowanie wolności, prywatności i wygody?

 

Monitoring wizyjny to rozwiązanie spotykane nawet na starszych i nie tak prestiżowych osiedlach. Na tych nowych – praktycznie reguła. W miejscach, na które skierowane są kamery, praktycznie nie dochodzi do rozbojów czy innych przejawów przestępczości. Kamery zamieszczone w bramie, w wejściach do klatek, na podjazdach do garaży podziemnych, zmniejszają ryzyko wystąpienia zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców już dzięki samej swojej obecności.

Innym rozwiązaniem, kojarzonym z poprawą komfortu mieszkania i zwiększaniem bezpieczeństwa lokatorów, jest grodzenie terenu inwestycji. Rozwiązanie to ma swoje plusy, do których zalicza się niewątpliwie ograniczenie możliwości przebywania na terenie osiedli osób niepowołanych. Ogrodzenie wyznacza teren przynależny do danego bloku lub ich grupy i, pozwalając osobom tam mieszkającym czuć się „u siebie”, czyni miejsce bardziej zadbanym i łatwiejszym do utrzymania w czystości. Wadą grodzenia może być jego ograniczający wpływ – ogrodzenie sugeruje, że na zewnątrz znajdują się jacyś „oni”, postawieni poza nawiasem. Coraz liczniejsze głosy twierdzą, że ogrodzenia ograniczają wolność i jednocześnie nie chronią wcale mieszkańców przed kradzieżami mienia, jednak mimo to mieszkanie w bloku czy na osiedlu, które posiada ogrodzenie, jest nadal uważane za korzystniejsze niż na terenie osiedla nieogrodzonego.

Trzecim elementem, istotnym z punktu widzenia komfortu i bezpieczeństwa użytkowników mieszkań, jest odpowiednie oświetlenie terenu osiedla. Ma ono być tak dobrane, aby jednocześnie było estetyczne i spełniało funkcję rozjaśniania krajobrazu podczas godzin wieczornych, nie przeszkadzając przy tym zanadto mieszkańcom w nocnym odpoczynku.

Warto, kupując mieszkanie na rynku pierwotnym (zarówno z myślą o osobistym jego użytkowaniu, jak o jego wynajęciu), sprawdzić, jakie rozwiązania w kwestii bezpieczeństwa zastosował inwestor. Istotne jest, aby były one jak najbardziej skuteczne, ale zarazem dyskretne. W Krakowie godną polecenia inwestycją pod względem rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa mogą być planowane do oddania na 4 kwartał 2019 Apartamenty Przy Wiśle. We Wrocławiu dyskretny monitoring i ogrodzenie oraz dobre oświetlenie terenu zaplanowano na przykład dla inwestycji Kryształowa II, gdzie mieszkania o podwyższonym standardzie występują w trzykondygnacyjnych budynkach. W Warszawie natomiast na wyróżnienie zasługuje realizowany przez Spectra Development projekt Bobrowiecka 10. Jest to inwestycja częściowo ogrodzona i oczywiście monitorowana, a niewątpliwą przewagę nad innymi jej podobnymi w stolicy stanowi fakt, że już została oddana do użytku. Zainteresowani kupnem mieszkania w tej inwestycji mogą zatem sami sprawdzić, jak zastosowane przez dewelopera rozwiązania funkcjonują w rzeczywistości.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook