Cena czy lokalizacja? Mieszkanie w Krakowie

Pod względem wysokości cen nieruchomości oraz wielkości oferty dostępnej na rynku pierwotnym Kraków ustępuje jedynie Warszawie. To sprawia, iż decyzja o wyborze konkretnej nieruchomości z pewnością nie należy do łatwych. Postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda obraz nabywcy nowego mieszkania/domu w Krakowie.

Krakowianie szukają swojej nowej nieruchomości głównie w internecie

Skąd poszukujący nowego lokum czerpią swoją wiedzę o nieruchomościach? Krakowscy respondenci częściej niż pozostali stawiają na informacje ze stron internetowych agencji nieruchomości (42% wobec 32% dla ogółu), a rzadziej mówią o infor­macjach pozyskiwanych od rodziny lub znajomych (19% wobec 30% dla ogółu). Najchętniej poszukują jednak informacji na stronach internetowych deweloperów (55% wobec 45%). Jak twierdzą analitycy Działu Badań i Analiz z Grupy Emmerson tutejsi deweloperzy dobrze zdają sobie z tego sprawę. Do rzadkości należą inwestycje, które nie są obecne w internecie, a jakość i aktualność większości stron internetowych można już ocenić na wysokim poziomie. Oferty w gazetach przegląda z kolei zaledwie 16% badanych (wobec 17% dla ogółu ankietowanych).

mieszkanie_kraków1

Jakie kryteria podczas prowadzonych poszukiwań były najważniejsze dla krakowskich rozmówców? Jak wypadają na tle mieszkańców pozostałych ankietowanych miast? Podobnie jak mieszkańcy innych miast przywiązują oni największą uwagę do ceny. Jednak tylko w Krakowie kryterium lokalizacji jest niemal tak samo ważne jak atrakcyjna cena. Aż 70% badanych wskazało to kryterium jako jedno z najważniejszych, podczas gdy dla ogółu badanych miast wartość ta wyniosła 55%. Bardziej niż dla mieszkańców pozostałych miast istotne jest dla Krakowian piętro, na którym znajduje się mieszkanie (16% wobec 11% dla ogółu badanych). Większą wagę przywiązują oni także do tego, czy osiedle jest zamknięte (9% wobec 6%). Bardzo istotna jest również dla nich dogodna komunikacja/łatwość transportu (32% wobec 22%). Z drugiej strony mniej uwagi poświęcali temu, czy mieszkanie jest z rynku wtórnego czy pierwotnego (10% wobec 22%). Mniejsze znaczenie dla krakowskich respondentów miała także infrastruktura dla dzieci, rozumiana jako place zabaw, przedszkola i szkoły (4% wobec 6%).

Skoro lokalizacja jest aż tak ważna dla poszukujących nowego/mieszkania w Krakowie, sprawdźmy pod jakim kątem jest ona najmocniej analizowana.

mieszkanie_kraków2

Zdecydowanie najistotniejszym kryterium dla krakowskich respondentów w kategorii lokalizacja była dogodna komunikacja środkami transportu publicznego – łatwość i szybkość dojazdu do centrum miasta, pracy (55% wobec 40% dla ogółu badanych). Wyniki przeprowadzonego badania wskazują także, iż większe znaczenie przywiązują oni do tego, by mieszkanie/dom zlokalizowane były w mieście, ale z dala od jego centrum (45% wobec 37%). Według Agaty Polińskiej z serwisu Otodom.pl wraz z oddaleniem od centrum miasta rośnie znaczenie możliwości sprawnego dojazdu do miejsca pracy. Dlatego nie dziwi fakt, iż krakowscy respondenci poszukując nieruchomości poza centrum miasta szczególną uwagę zwracają na dogodną komunikację, która będzie im później w wymierny sposób ułatwiać codzienne życie. Lokalizacja poza miastem, zapewniająca ciszę i spokój jest istotna z kolei dla zaledwie 6% krakowskich ankietowanych (wobec 15% dla ogółu badanych).

Celem zakup nieruchomości od dewelopera

W Krakowie respondenci, podobnie jak w innych miastach z wyjątkiem Warszawy, zdecydowanie mocniej interesowali się mieszkaniami/domami tylko z rynku pierwotnego (62%). Niemal co czwarty ankietowany dopuszczał wprawdzie zakup z rynku wtórnego, ale od razu zaznaczał iż preferowaną opcją był zakup mieszkania od dewelopera.

mieszkanie_kraków3

Badani Krakowianie wykazują jednak niewielką skłonność do polecenia swojego dewelopera. Wskaźnik Net Promoter Score (lojalności i zadowolenia klienta) wynosi 24%. Zdecydowanie gorszy wynik odnotowany został jedynie w Warszawie, natomiast w pozostałych miastach klienci lepiej oceniali deweloperów, od których nabyli mieszkanie (omawiany wskaźnik w granicach 33% – 45%). Takie, a nie inne wyniki w Krakowie wskazują, iż tutejsi deweloperzy powinni popracować nad podniesieniem jakości oferowanych usług.

Mieszkania z rynek pierwotnego atrakcyjne za sprawą budynku, w którym się znajdują

Wśród podstawowych zalet mieszkania/domu pochodzącego z rynku pierwotnego rozmówcy z Krakowa najczęściej wskazywali, iż budynek nie wymaga remontów oraz zwracali uwagę na jego większą estetykę i nowoczesne rozwiązania architektoniczne (zalety te wskazało w jednym i drugim przypadku 42% ankietowanych). Oznacza to, iż bardziej niż mieszkańcy pozostałych miast (analogiczne wskazania wyniosły tam odpowiednio 35% oraz 28%) doceniają oni obie z wymienionych zalet rynku pierwotnego. Krakowianie częściej wskazywali także, iż w nowych budynkach spotkają sąsiadów o podobnym do nich stylu życia (15% wobec 12% dla ogółu badanych). Większą uwagę przywiązywali oni także do możliwości wykupienia miejsca postojowego (8% wobec 7%). Wśród zalet mieszkań kupowanych od dewelopera mniej ważne dla krakowskich respondentów okazały się niskie koszty użytkowania, rozumiane jako niższy czynsz (8% wobec 20%). Rzadziej wskazywali oni także na bogatszą ofertę mieszkań/domów niż na rynku wtórnym (10% wobec 14%).

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook