Gdzie buduje się najwięcej mieszkań komunalnych?

Mimo dużych potrzeb na rynku wynoszących ok. 160 000 mieszkań komunalnych, wyniki budowy gminnych lokali już od dłuższego czasu pogłębiają ten deficyt zamiast go zmniejszać. Od stycznia do grudnia 2017 r.  powstało zaledwie 1 715 takich nieruchomości. Co więcej, w tym samym czasie deweloperzy wybudowali ponad 105 000 mieszkań.  Jak obecnie wygląda aktywność inwestycyjna poszczególnych miast w Polsce? Portal RynekPierwotny.pl przeprowadził analizę ilości nowych mieszkań komunalnych w poszczególnych miastach powiatowych.
Toruń na pierwszym miejscu

W wielu źródłach dotyczących mieszkań komunalnych najczęściej podaje się informacje odnośnie całego kraju, bez podziału na ilość w poszczególnych miastach. Trzeba się dość mocno zagłębić w temat, by dowiedzieć się, ile M i w jakim mieście na prawach powiatu tak konkretnie powstaje. Zazwyczaj to te największe miasta przodują pod względem liczby budowanych mieszkań komunalnych, ale także remontów tychże mieszkań i przekształcania pustostanów na lokale komunalne. Po utworzeniu podziału duże miasta – reszta, okazuje się, że w dużych miastach powstaje ponad połowa wszystkich oddanych do użytku lokali komunalnych, co pokazują dane z lat 2007 – 2017.

Bank Danych Lokalnych GUS pokazuje wyraźnie, że między 2007 a 2017 rokiem to w stolicy Polski powstało najwięcej mieszkań gminnych – aż 2 550. Oznacza to ogromną przewagę Warszawy nad resztą miast na prawach powiatu. Tłumaczyć to można wielkością stolicy oraz jej większymi potrzebami w tym zakresie. Największą niespodzianką okazuje się Toruń, który zajął drugie miejsce. Wyprzedził m. in. Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław czy Gdańsk. Od 2007 do 2017 roku, według GUS, w Toruniu powstały 804 mieszkania komunalne. Trzecią pozycję zajął Poznań z liczbą 698. Dalej znajdują się Gdańsk, Białystok, Bydgoszcz i pozostałe miasta.

Siedlce i inne małe miasta dominują

O dziwo, Toruń znajduje się również dość wysoko, jeśli przeliczy się średnioroczną liczbę oddanych lokali komunalnych na 10 000 mieszkańców, w okresie od 2007 do 2017. Zajmuje on chlubne drugie miejsce, zaraz po Siedlcach. Co ciekawe, to nie duże metropolie przodują w rankingu miast najprężniej działających w zakresie budownictwa komunalnego. Jak pokazują dane, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców najwięcej mieszkań komunalnych oddaje się właśnie w mniejszych miejscowościach: Siedlcach, Toruniu, Suwałkach, Sopocie, Białej Podlaskiej, Koszalinie, Grudziądzu, Świnoujściu, Ostrołęce i Płocku. Dlaczego? Być może przyczyn należy upatrywać się w braku dużych inwestycji deweloperskich w powyższych miastach. Albo omijały one mniejsze lokalizacje, albo proponowały bardzo drogie projekty. Dlatego taka sytuacja mogła zmotywować niektóre samorządy do budowy mieszkań komunalnych, co wynikało z potrzeby mieszkańców. Innymi przyczynami są np. kondycja gospodarcza danego miasta, demografia. Na przykładzie tego ostatniego czynnika można szybko odkryć, że np. w Jastrzębiu Zdroju, Zabrzu czy Rybniku zmniejszająca się liczba mieszkańców wpłynęła na pominięcie tych miast przez deweloperów w planach inwestycyjnych. Innym przykładem jest Rzeszów, w którym mieszkania komunalne buduje się bardzo rzadko – być może wpływ może na to mieć duża popularność tego terenu wśród deweloperów i ilość powstających tam nowych inwestycji oraz ich cen. Podobnie zresztą jest w Szczecinie.

Mieszkania komunalne powstają powoli

Przypominamy, że wyżej przytoczone dane dotyczą tylko nieruchomości oddawanych do użytku przez samorządy. Inna sprawa dotyczy M, które są w trakcie budowy. Jednak rok 2017 rozczarowuje na tym polu. Według danych GUS w całym 2017 roku powstaje zaledwie 1 494 mieszkań komunalnych. To o ok. 400 mniej niż w poprzednim roku, w którym zbudowano 1 855 lokali. Nie pomogła zatem korzystna zmiana w zasadach finansowania M komunalnych przez BGK, choć wprowadzono ją już na początku 2016 r. Szansę na zmianę może przynieść maj 2018 roku – wtedy w życie wchodzą kolejne zmiany. Przewidują one m.in. wyższe kwoty wsparcia z BGK dla gmin, które zdecydują się wybudować mieszkania komunalne.

Opracowanie: RynekPierwotny.pl

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook