Apartamenty za miliony

Zamożni Polacy coraz chętniej nabywają luksusowe nieruchomości. Największym rynkiem dla tego typu lokali jest Warszawa, gdzie wielomilionowe transakcje nie są już czymś nadzwyczajnym, lecz nadal pobudzają wyobraźnię.

Z początkiem lutego pojawiła się informacja o sprzedaży luksusowego apartamentu o powierzchni 240 mkw., znajdującego się w „Złotej 44” za kwotę 11 milionów złotych.  Cena metra kwadratowego sprzedanej nieruchomości także była rekordowa, bo wyniosła prawie 46 tys. zł. Anonimowy nabywca wybrał mieszkanie znajdujące się na jednym z najwyższych pięter budynku.

Nie jest to jedyna transakcja przeprowadzona w tzw. Żaglu Libenskinda. Pod koniec 2017 r. apartament w tym budynku kupił Robert Lewandowski, kapitan reprezentacji Polski i piłkarz Bayernu Monachium.  Nieopodal, bo w apartamentowcu Cosmopolitan, mieszkanie o powierzchni 131 mkw. kupił kolejny reprezentant Polski w piłce nożnej – Jakub Błaszczykowski.

To tylko przykłady wielomilionowych transakcji, które potwierdzają wzrost zainteresowania na rynku luksusowych nieruchomości. Według raportu przygotowanego przez Poland Sotheby’s International Realty od 2012 r. do 2016 r. wartość rynku nieruchomości luksusowych wzrosła o 40 proc. Jednocześnie analitycy KPMG prognozują, że do 2020 r. wartość tego rynku może osiągnąć 1,5 mld zł, czyli wzrosnąć o kolejne 22 proc. względem 2016 r.

–  Na rynku pojawia się coraz więcej ofert sprzedaży luksusowych apartamentów, ale też nie brakuje chętnych na takie lokale. Wiele transakcji przeprowadzanych jest na rynku wtórnym. Nabywcami są zarówno osoby prywatne, firmy i fundusze inwestycyjne. – Wyjaśnia Agata Polińska z serwisu Otodom.pl.

Jak zauważa ekspert serwisu Otodom, znaczna cześć zakupów luksusowych nieruchomości ma podłoże inwestycyjne. Rekordowo niskie stopy procentowe zachęcają do lokowania nadwyżek finansowych w nieruchomości, których wynajem przynosi stabilny zysk, znacznie większy niż na lokacie w banku. Coraz częściej słyszymy także o zakupach pakietowych przeprowadzanych przez fundusze inwestycyjne, które coraz chętniej lokują swój kapitał w na polskim rynku nieruchomości, także tych luksusowych.

apartamenty Otodom

W powyższym zestawieniu można wyodrębnić wspólne cechy, które określają nieruchomość jako luksusową. Wszystkie przykłady apartamentów znajdują się w prestiżowych lokalizacjach oraz wysokiej klasy budynkach. Brak jednej z tych cech automatycznie obniża rangę i cenę nieruchomości. Dodatkowo każdy apartament, oprócz wykończenia i wyposażenia najwyższej klasy, wyróżnia się czymś wyjątkowym. Może to być własny basen, ogromny taras lub zapierający dech w piersiach widok z okien.

 

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook