10 najlepiej i najsłabiej ocenianych miast w rankingu „siężyje” bezpiecznie

Śląsk w ogonie

W ostatniej dziesiątce zestawienia znalazło się aż sześć miast ze Śląska. Wśród nich, licząc od samego końca:

  1. Będzin (4,52),
  2. Świętochłowice (4,63),
  3. Bytom (4,69),
  4. Chorzów (4,69),
  5. Mysłowice (4,74)

oraz cztery oczka wyżej, , z 92. lokatą, Sosnowiec (4,84).

Najmniej bezpiecznie w skali kraju czują się także mieszkańcy łódzkich Pabianic (95. miejsce rankingu z wynikiem 4,76), dolnośląskiego Wałbrzycha (93. Miejsce rankingu – 4,82) oraz miast z województwa kujawsko-pomorskiego: Inowrocławia (94. Miejsce rankingu – 4,79) oraz Grudziądza (91. miejsce rankingu – 4,86). Choć miasta te są w ogonie rankingu, oceny poziomu bezpieczeństwa – w stosunku do liderów oraz średniej ogólnopolskiej – są naprawdę przyzwoite.

3otodom-768x840

Spokój na Ścianie Wschodniej

Ponad połowa badanych Polaków skrajnie wysoko ocenia poziom bezpieczeństwa w swojej okolicy – mówi Agnieszka Puchalska z agencji badawczej PBS. Jednak gdy patrzymy na wyniki naniesione na mapę Polski, rysuje się wyraźne pęknięcie. Choć mieszkańcy południowego zachodu Polski czują się dość pewnie, to na północnym wschodzie średni poziom oceny bezpieczeństwa jest jeszcze wyższydodaje.

Im większa miejscowość, tym większy niepokój

Z rankingu serwisu Otodom wynika, że nieco pewniej czują się mieszkańcy mniejszych miejscowości i wsi. Jednocześnie większość dużych miast osiągnęła wynik poniżej średniej krajowej. Według policji wynika to z faktu, że większe miasta zapewniają anonimowość, która jest przyczyną większej liczby drobnych przestępstw, takich jak kradzieże.

Tę tezę potwierdzają socjolodzy. Według dr. hab. Piotra Jabkowskiego z Instytutu Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w dużych miastach znajomości sąsiedzkie ograniczają się najczęściej do mieszkańców jednego bloku, a słabsze więzi społeczne wpływają na niższy poziom poczucia bezpieczeństwa. Dlatego wysoko w naszym zestawieniu pojawia się sporo mniejszych miejscowości, m.in. Biała Podlaska, Skierniewice, Jaworzno, Głogów, Łomża.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook